Mzdy rostou. Na Ostravsku je málo inženýrů a hodně ekonomů

Personální agentura Grafton Recruitment zveřejnila výsledky svého rozsáhlého průzkumu mezd. Materiál poskytuje přehledné porovnání finančního ohodnocení u 8 klíčových segmentů ve 14 regionech České republiky. Z průzkumu vyplývá, že v Moravskoslezském kraji meziročně vzrostl počet volných míst o 15 % a nejvyšší mzda dosáhla 230 000 Kč u pozice ředitel závodu.

Firmy na Ostravsku mají problém s obsazováním pozic programátorů, inženýrů kvality a technologů, dostatek je naopak humanitně vzdělaných kandidátů pro ekonomiku, HR a administrativu. Zatímco programátor si v Moravskoslezském kraji může měsíčně vydělat v závislosti na zkušenostech 25-70 tisíc, inženýr kvality či technolog 35-50 tisíc.

Situaci na pracovním trhu v regionu významně ovlivňují nové projekty ve firmách, malý počet absolventů technických vysokých škol, vysoký počet výrobních firem v regionu a příliv nových investic. Nejvíce na Ostravsku najímají společnosti z automobilového průmyslu, ze strojírenství, elektroprůmyslu a z oboru informačních technologií.
„Letos očekáváme ze strany firem další růst zájmu o nové pracovníky, tedy vyšší počet otevřených pracovních pozic. S ohledem na aktuální nedostatek lidí na trhu i nadále mzdy porostou, stejně tak se budou rozšiřovat nabízené benefity. Očekáváme také další zvyšování zájmu o zaměstnávání cizinců, což opět souvisí s nedostatkem lidí na místním pracovním trhu. Setkáváme se i s tím, že někteří kandidáti mají přemrštěné a nereálné mzdové požadavky, které nejsou ze strany potenciálních zaměstnavatelů akceptovány,“ komentuje Michal Gargoš, vedoucí ostravské pobočky personální agentury Grafton Recruitment.

„Meziročně došlo v přibližně 15% nárůstu počtu volných pozic,“ říká Michal Gargoš. „Firmy nedostatek lidí řeší také zaměstnáváním cizinců, například Poláci a Ukrajinci hodně pracují na dělnických pozicích a v IT. V centrech sdílených služeb dále působí třeba mladí Italové či Francouzi.“

Zaměstnavatelé na Ostravsku se snaží uchazeče oslovovat nejen výší mzdy, ale i nabízenými benefity. „V poslední době mezi nejzajímavější, se kterými jsme se setkali, patří nabídka dotovaného bydlení, 6 týdnů dovolené, proplacení nemocenské do výše 90 % průměrné mzdy a možnost vybrat si den volna, pokud připadne státní svátek na víkend,“ vyjmenovává Michal Gargoš.

V Moravskoslezském kraji podle průzkumu personální agentury Grafton Recruitment nejnižší mzdy v IT specialisté technické podpory 1. stupně (22-30 tisíc) a nejvyšší ředitelé IT (80-150), ve výrobě nejméně berou skladníci (15-25), nejvíce vedoucí závodu (120-200). Ve financích si nejméně vydělají finanční účetní bez praxe (20-35), nejvíce naopak finanční ředitelé (90-180), v obchodu nejméně berou prodavači (15-20), nejvíce výkonní ředitelé (90-150). V oblasti HR mají nejnižší mzdy na Ostravsku recepční bez praxe (18-23) a nejvyšší HR ředitelé (80-120).

O Mzdovém průzkumu Grafton Recruitment
Průzkum Grafton Recruitment byl realizován v České republice v průběhu 1. čtvrtletí roku 2017 ve všech 14 pobočkách společnosti. Prezentovaná data vycházejí zejména z nástupních mezd uchazečů, kterým Grafton zprostředkoval zaměstnání, a dále z poptávek firem o vyhledání zaměstnanců. Celkem personální agentura Grafton Recruitment pomohla v roce 2016 získat zaměstnání na hlavní pracovní poměr (HPP) 2378 lidem. Jejich počet meziročně vzrostl téměř o 11 %. Vedle toho agentura zprostředkovala práci 9679 pracovníkům formou agenturního zaměstnávání.