IT Report IT Report
  • Hardware
  • Software
  • Služby
  • Redakce
Vyhledávání
Služby

65 % řidičů nerozumí “konektivitě aut”, mnozí z nich ale vymění svoje osobní data za výhody personalizace a levnější pojištění, zjistil Salesforce

Průzkum společnosti Salesforce mezi více než 2 000 majiteli a pronajímateli automobilů ve Spojených státech zjistil, že řidiči jsou sice obecně ochotni vyměnit osobní údaje za výhody chytrých...

06.02.2024

Průzkum společnosti Salesforce mezi více než 2 000 majiteli a pronajímateli automobilů ve Spojených státech zjistil, že řidiči jsou sice obecně ochotni vyměnit osobní údaje za výhody chytrých automobilů, jako je pokročilá personalizace a levnější pojištění, ale jen málo z nich ve skutečnosti chápe, co to je “konektivita aut” a jaká data o nich vlastně shromažďují. Pro výrobce automobilů to představuje výzvu, aby lépe definovali a komunikovali jak své zkušenosti s chytrými automobily prémiových značek, tak své zásady týkající se nakládání s daty spotřebitelů.

Proč je to důležité: Automobilový průmysl prochází rozsáhlou revolucí, protože přechází do éry, kterou budou definovat elektromobily a chytré automobily, které mohou hladce komunikovat mezi sebou, se svými výrobci a okolní infrastrukturou, aby zvýšily bezpečnost, efektivitu a celkový zážitek z jízdy. Předpokládá se, že do roku 2030 budou právě tyto automobily tvořit 95 % všech vozidel na silnicích a každý z nich vygeneruje odhadem 25 gigabajtů dat za hodinu – tolik dat, kolik by někdo potřeboval na streamování 578 hodin hudby.

Podívejme se na tento průzkum řečí čísel:

Nízká znalost a využívání výhod konektivity aut je v rozporu s neutuchajícím zájmem spotřebitelů o prémiové zážitky z jízdy.

  • Více než dvě třetiny (65 %) řidičů neznají pojem “konektivita aut”, z toho více než třetina (37 %) tento pojem nikdy neslyšela.
  • Přesto řidiči považují pokročilé funkce* za téměř stejně důležité jako značku vozu.
  • 66 % řidičů přesto uvedlo, že ve svém voze buď nemají, nebo nepoužívají tyto funkce*.
  • Téměř stejný počet řidičů (62 %) uvedl, že nemá nebo nepoužívá aplikace jako Apple CarPlay a Android Auto, které jim umožňují například snadno telefonovat, streamovat hudbu a používat preferované navigační aplikace.
  • Pokud jde o plánovaný příští nákup vozidla, řidiči ukázali, že jsou nejčastěji ochotni zaplatit vyšší cenu za pokročilé funkce, jako je asistent řidiče (43 %), dotykový displej (33 %) a integrace chytrého telefonu (31 %).
  • Pouze 25 % řidičů je ale ochotno připlatit si za elektrická nebo hybridní vozidla, a jen 9 % by platilo více za aplikace, hry a videa v autě.

Řidiči jsou ochotni vyměnit data za personalizaci, ale usilují o autonomii na základě volby

  • Více než dvě třetiny (68 %) řidičů se domnívají, že automobilky by měly mít možnost shromažďovat osobní údaje, ale pouze 5 % z nich tvrdí, že by toto shromažďování nemělo být omezeno. Mnohem více respondentů (63 %) souhlasí s tímto sběrem pouze na základě dobrovolného souhlasu.
  • Řidiči uvádějí, že jsou ochotni vyměnit osobní údaje za cenné výhody:
    • 67 % řidičů je ochotno vyměnit osobní údaje za lepší sazby pojištění (např. nižší sazby za bezpečnější jízdu).
    • 43 % řidičů je ochotno vyměnit osobní údaje za pokročilou personalizaci řidiče (např. osobní profily řidiče, aby bylo sedadlo, zrcátko nebo zábava personalizované).
    • 36 % řidičů je ochotno vyměnit osobní údaje za vylepšené funkce osobní bezpečnosti, jako je sledování stavu vozidla v reálném čase a upozornění.

Řidiči dávají zelenou údajům o vozidlech, ale brzdí invazivnější sběr dat

  • Více než polovině (54 %) řidičů vyhovuje, že automobily shromažďují diagnostické údaje o vozidle.
  • Přibližně třetině řidičů vyhovuje shromažďování údajů o používání bezpečnostních pásů (35 %), rychlosti jízdy (34 %) a poloze a historii trasy (31 %).
  • Méně než pětina řidičů souhlasí s invazivnějšími typy sběru dat, jako jsou hlasové záznamy (17 %), biometrické údaje (13 %) a textové zprávy nebo údaje z hlasových záznamů (12 %), což je něco, co je dnes pro výrobce automobilů legální.

Pohled společnosti Salesforce: “S tím, jak se auta stávají stále propojenější a mění se v počítače na kolech, jsou nejen bezpečnější a personalizovanější, ale také udržitelnější a příjemnější na řízení. Pro výrobce automobilů je však zásadní, aby efektivně komunikovali hodnotu těchto nových, chytrých vozidel a jejich pokročilých, propojených funkcí a přivedli tak zákazníky do budoucnosti dopravy,” říká Achyut Jajoo, SVP & GM pro výrobu a automobilový průmysl společnosti Salesforce.

“Výrobci automobilů mají neuvěřitelnou příležitost, aby soukromí svých zákazníků postavili do centra své strategie chytrých vozidel. Tím, že zajistí, aby se s obrovským množstvím dat, která budou propojená vozidla generovat, zacházelo s nejvyšší mírou důvěry a transparentnosti, a umožní řidičům souhlasit se shromažďováním a využíváním těchto dat k poskytování lepších a personalizovanějších zážitků z jízdy, mohou výrobci automobilů v éře propojených vozidel budovat loajalitu ke značce a celoživotní vztahy se zákazníky,” dodal Achyut Jajoo.

Další informace:

  • Ponořte se hlouběji do výsledků průzkumu a zjistěte, jaké vlastnosti vozů jsou pro řidiče nejdůležitější.
  • Zjistěte více o aktivitách společnosti Salesforce v automobilovém průmyslu.

Společnost Salesforce ve spolupráci s YouGov provedla dvojí anonymizovaný průzkum mezi 2 188 americkými majiteli a pronajímateli automobilů. Data byla shromážděna tak, aby odrážela demografické zastoupení při sčítání lidu, a dotazování proběhlo mezi 10. a 16. prosincem 2023.

*zahrnuje integraci Apple CarPay/Android Auto, hraní her nebo streamování videa, asistenční funkce řidiče, wi-fi/datové přenosy ve vozidle, funkce aplikací pro chytré telefony (např. dálkové zamykání, dálkové startování), tísňové/asistenční služby (např. OnStar), dotykovou konzoli a aktualizace softwaru OTA (over-the-air).

Předchozí článek

Wavin rozšiřuje nabídku bezplatných služeb pro projektanty a architekty. Vloni firma zapůjčila desítky licencí

Další článek

Kybernetická bezpečnost je pro fungování zdravotnictví klíčová

Nejčtenější
Nová řada Philips Unite LED 3000 přináší dostupnější dvLED panely
22.08.2026
QNAP Qsirch přináší lokální AI modely pro vyhledávání na NAS
21.08.2026
Elektroenergetické datové centrum spustilo nový web a modernizovalo portál
20.08.2026

All Right Reserved!