Absolventi českých VŠ mají vysoké finanční nároky a nízké znalosti cizích jazyků
Absolventi českých vysokých škol požadují vyšší nástupní mzdu, než jaký je v současnosti standard. Vyplývá to z šetření personální agentury Grafton Recruitment, která se ptala studentů na jejich kariérní cíle a dovednosti.
Třetina oslovených studentů si představuje nástupní plat 25 000 Kč. Další čtvrtina doufá, že si vydělá 30 000 Kč a 23 % dokonce ještě více. Průměrně se přitom nástupní mzdy absolventů vysokých škol pohybují mezi 15 a 20 tisíci v případě humanitních oborů a v rozmezí 20-25 tisíc v případě technických oborů. V Praze jsou nástupní mzdy absolventů o něco vyšší, absolvent VŠ se znalostí jednoho jazyka může začínat na 28 000 Kč a se znalostí dvou jazyků dokonce na 30 – 35 000 Kč.
Nejvíce absolventů (38 %) hodlá podle průzkumu hledat budoucího zaměstnavatele v oblasti výroby. Populární jsou mezi absolventy i pozice v administrativě (30 %) a v managementu (30 %) anebo v oborech obchod a cestovní ruch (20 %) či finance (20 %). Pouhých 16 % studentů má zájem hledat práci v oboru informačních technologií, které přitom skýtají obří potenciál a dokonce nadstandardní nástupní mzdy; pokud absolvent realizuje již při studiu alespoň základní praxi a ovládá jeden nebo více cizích jazyků, může dosáhnout dokonce na nástupní mzdu ve výši až 40 000 Kč.
Průzkum se zaměřil i na jazykovou znalost absolventů, ovšem výsledky nejsou právě uspokojivé. Přitom pouze 25 % aktuálně obsazovaných pracovních míst v nabídce Grafton Recruitment nemá znalost cizího jazyka jako podmínku. Středně pokročilou úroveň B1 a B2 vyžaduje 41 % pozic a pro 28 % volných míst je třeba ovládat cizí řeč na nejvyššíúrovni C1 a C2. Roste rovněž podíl pracovních míst, kde je vyžadována znalost dvou cizích jazyků. V současné době se jedná o 39 % vypsaných pracovních pozic. Angličtinu na úrovni B1 a B2 sice ovládalo 71 % respondentů, němčinu na stejné úrovni však zvládá již jen 32%, ruštinu 26 % a španělštinu 10 % oslovených absolventů.
A co jiného mohou čeští absolventi svému budoucímu zaměstnavateli nabídnout? Zhruba dvě třetiny z nich tvrdí, že flexibilitu, komunikativnost a ochotu učit se nové věci.
Průzkum realizovala personální agentura Grafton Recruitment mezi 200 studenty vysokých škol, kteří letos hodlají ukončit studium a hledat si práci. Své kariérní šance si proto přišli ověřit na jeden z dubnových veletrhů práce.Celkem 60 % respondentů mělo technické vzdělání, 24 % ekonomické a 11 % humanitní, zbylých 5 % respondentů bylo z lékařských či pedagogických fakult.