Analýza: Objem DDoS útoků na české firmy se vrátil na obvyklou úroveň, nejčastěji se stále útočí z Ruska
Počty DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita se po dvou měsících nárůstů vrátily v dubnu na úroveň obvyklou pro tuto část roku. Související negativní dopady se s tím ale nesnížily, naopak. Trendem je využívání stále kvalitnějších a efektivnějších útoků, které v poslední době stále více zneužívají DNS servery. Ty jsou přitom klíčové pro fungování internetu tak, jak jej známe. Nejvíce útoků přitom již od července loňského roku míří z Ruska, které v posledním měsíci kralovalo i z pohledu intenzity útoků. Vyplývá to z pravidelné měsíční analýzy statistik provozu služeb FlowGuard české společnosti ComSource, která se zaměřuje na kyberbezpečnost, síťovou infrastrukturu a datovou analytiku.
„Dříve obvykle používanou plošnou hrubou sílu postupně nahradily kvalitnější a intenzivnější útoky, které tak dokáží napáchat stejně vysoké, nebo dokonce i větší škody. Zdánlivě slabší útoky se totiž i hůře odhalují. Novinkou posledních týdnů a měsíců je, že útočníci se stále více soustředí na DNS servery. Ty jsou přitom klíčové pro správné fungování internetu v podobě, ve které jej známe,“ říká Jaroslav Cihelka, expert na kybernetickou bezpečnost a spolumajitel společnosti ComSource. „Laicky řečeno, DNS servery dělají to, co telefon s uloženým telefonním seznamem – uživatel zadá jméno a neřeší, jaké číslo se pod ním schovává. Podobně DNS server webovou adresu překládá do řeči čísel, konkrétně IP adresy. Díky tomu ví, jakou webovou stránku má uživateli zobrazit. Pokud toto nefunguje, je pro běžného uživatele web neviditelný.“
Podle přehledu DDoS útoků zachycených službami FlowGuard společnosti ComSource přesáhl v dubnu počet zemí, ze kterých na firmy a instituce v České republice útoky mířily, hodnotu 200. Nejvíce útoků bylo stejně jako v předchozích měsících z Asie, nejintenzivnější útoky směřovaly ze stejného kontinentu. Z pohledu zemí je již dlouhodobě největší počet útoků z Ruska, které se v dubnu po několika měsících vrátilo i na první příčku intenzity útoků. Celkový objem odfiltrovaného škodlivého provozu byl v dubnu v porovnání s předchozím měsícem téměř třetinový a dostal se tak na podobnou úroveň, jako před rokem.
O FlowGuard
Detekční zařízení FlowGuard vzniklo v laboratořích společnosti ComSource. Funguje na principu rozpoznání potenciální hrozby již v toku dat mířících na síť a jeho vyčištění od nežádoucího provozu. Organizacím pomáhá detekovat všechny druhy DDoS útoků. Blokuje data z podezřelých zdrojů, a přitom nezasahuje do běžného provozu jejich sítě. Díky strojovému učení FlowGuard neustále zvyšuje svou efektivitu a naddimenzovaná kapacita čistícího centra zaručuje spolehlivost v každé situaci.
O společnosti ComSource
Společnost ComSource se v oblasti kybernetické bezpečnosti a síťové infrastruktury pohybuje od roku 2010, od roku 2023 se soustředí i na oblast datové analytiky. Poskytuje vysoce profesionální služby a dodává ta nejlepší infrastrukturní a bezpečnostní řešení on-premise, v cloudu nebo v hybridních prostředích. Díky vlastní laboratoři ComSource vyvinul a dále rozvíjí i vlastní řešení a služby. Nejvýraznější z nich je systém FlowGuard chránící před DDoS útoky. ComSource má CSIRT tým, je aktivním členem AFCEA a projektu FENIX. Společnost má své pobočky v Praze, Brně, Písku a v Bratislavě.