Brno dějištěm významného setkání investorů z oboru podnikových služeb

Město Brno hostilo ve středu 14. září stovku expertů a investorů z oblasti sdílených podnikových služeb. Sešli v nejvyšší budově administrativního centra Spielberk, aby společně diskutovali o dalším rozvoji tohoto segmentu v moravské metropoli. Plánovaná expanze již zasídlených společností a chystaný příchod nových firem znamená nejen 5000 nových pracovních míst v horizontu příštích 2 let, ale i 45,000 až 50,000 m2 kancelářských ploch, které najdou nové nájemce.

Již dnes působí v segmentu podnikových služeb 15.000 zaměstnanců z Brna, což reprezentuje téměř 6 % ekonomicky aktivního obyvatelstva města a současně 22 % celého českého trhu sdílených podnikových služeb. Chystá se přitom další růst, a to zhruba 20 procentním tempem ročně.

Konferenci zahájil primátor města Brna Petr Vokřál, který vyzdvihl přednosti města a shrnul důvody, proč by měli investoři zvažovat Brno za vhodnou lokalitu pro své aktivity: „Brno je středoevropské centrum vědy, vývoje a inovací. Poskytuje kvalitní zázemí pro společnosti z mnoha segmentů trhu, mezi nimiž hrají prim firmy zaměřené na počítačovou bezpečnost, vývoj softwaru, pokročilé výrobní a strojírenské technologie a v neposlední řadě také podnikové služby. Město nabízí vzdělanou a kvalifikovanou pracovní sílu, prvotřídní infrastrukturu a vysokou kvalitu života.“

Další části programu představily připravovanou podporu ze strany CzechInvestu a asociace ABSL, která sdružuje firmy z oblasti podnikových služeb a poskytuje poradenství nově přicházejícím investorům. „Investoři na Brnu pozitivně hodnotí nejen jeho centrální polohu, ale i příznivější ceny nájmů a celkové nižší náklady na zaměstnance, než jak je tomu v hlavním městě, zaměstnanci a obyvatelé Brna zase oceňují zdejší vysokou kvalitu života,“ říká Jonathan Appleton, ředitel asociace ABSL, a doplňuje: „O tom, že Brno bylo dobrou volbou, se již přesvědčilo zhruba 30 investorů z našeho sektoru. Svá sídla zde mají společnosti zvučných jmen, jako například Infosys, Edwards, Zebra, Lufthansa a mnohé další. Již v následném roce očekáváme vstup několika nových investorů, kteří celkem vytvoří 1000 nových pracovních míst. Prozradím, že jde o skutečně zvučná jména, proto se má Brno na co těšit.“

Na konferenci zazněly i obavy, zda Brno dokáže zajistit pro chystaný růst dostatek zdrojů. Diskuze se vedla především o oblasti kancelářských prostor a lidských zdrojů. V Brně je aktuálně v nabídce k pronájmu 57.000 m2 volných kancelářských prostor a dalších 55.000 m2 má být dokončeno ještě v letošním roce. I v následujících dvou letech by měla být nabídka nových prostor dostatečná, naplánováno je dokončení zhruba dalších 60,000 m2 nových ploch. Z tohoto důvodu by dle Kevina Turpina z realitní společnosti JLL Brno mělo pokrýt požadavky nových nájemců jak ze sektorů sdílených služeb tak i z dalších segmentů. Již nyní přitom dosahují kancelářské plochy v Brně téměř půl milionu metrů čtverečních, z nichž 80 % odpovídá nejmodernějším standardům třídy A. Dobrou zprávou také je, že cenová úroveň nájmů se v Brně pohybuje o 30 % níže než v Praze.

Další brzdu rozvoje by mohly představovat lidské zdroje. Zdejších 13 univerzit sice ročně opouští přes 17.500 absolventů, kteří disponují dobrou jazykovou výbavou, pro chystaný boom však segment potřebuje více. Proto náborové kampaně probíhají i v zahraničí a stávající firmy zaměstnávají již nyní průměrně 43 % cizinců. „V současnosti jsou však proces imigrace a doba potřebná k získání pracovních povolení a povolení k dlouhodobému pobytu výrazně delší, než by podnikový sektor potřeboval. Výsledkem toho je, že Česká republika přichází o obchodní příležitosti v odhadovaném rozsahu 10 až 15 milionů dolarů ročně. Myslím, že česká vláda by měla začít úžeji spolupracovat s představiteli segmentu a celý proces náboru zahraničních talentů zjednodušit,“ komentoval situaci Jonathan Appleton s tím, že na konferenci byly diskutovány i náměty na zlepšení této situace – ať už případné zrychlení registrace na Ministerstvu vnitra po příjezdu kandidátů do České republiky, omezení pravidla 30 dní, po nichž je pozice otevřena pro zahraniční nábor, či zjednodušení požadavku na potvrzení o ubytování a akceptace dočasných řešení, jako například hotelů, neboť na úplném počátku procesu je pro kandidáty i zaměstnavatele velmi komplikované sjednat dlouhodobou nájemní smlouvu.

Závěr konference se nesl ve veskrze pozitivním duchu. Firmy z oboru podnikových služeb a outsourcingu, které již v Brně zdomácněly, představily své expanzivní plány. Mezi nimi nechyběly firmy jako Infosys, který v Brně sídlí již od roku 2004 a v současné době rozšiřuje portfolio expertních služeb realizovaných právě z této lokality, Edwards Services, která je v Brně od roku 2008 a nyní bude podporovat i svou mateřskou společnost Atlas Copco, anebo společnosti kiwi.com či FNZ.