Časté přívalové deště nutí české obce modernizovat kanalizaci

Škody a ztráty, které českým obcím způsobují přívalové deště, dosahují ročně několika stovek milionů korun. Obce řeší nejen nedostatečnou a poškozenou kanalizační síť, ale v době letních měsíců často i nedostatek vody. Srážková voda totiž namísto zadržení v krajině obvykle odteče do jednotné kanalizace. Dle nedávného průzkumu, který iniciovala společnost Wavin Ekoplastik, plánuje celých 75 % českých obcí investovat do výstavby moderních opatření. Zájem obcí o modernizaci kanalizačních sítí, zkvalitňování technologií pro čištění odpadních vod či výstavbu prvků, které dokáží v krajině a zejména na zemědělských plochách zadržet vodu, dokládá i zájem obcí o dotaci Ministerstva zemědělství. To v tuto chvíli eviduje žádosti s náklady přes 3,1 miliardy korun.

„Zájem o podporu rozšiřování infrastruktury vodovodů a kanalizací, včetně zkvalitňování technologií pro čištění odpadních vod i vodárenskou úpravu k zajištění kvalitní pitné vody, je enormní. Od r. 2017 bylo prostřednictvím dotačního programu Ministerstva zemědělství investováno na tato opatření 2,3 mld. Kč, připraveny jsou další projekty za 0,5 mld. Kč a v rámci poslední výzvy evidujeme žádosti s celkovými náklady převyšujícími částku 3,1 mld. Kč. Ministerstvo zemědělství se bude snažit posílit rozpočet určený pro vodní hospodářství například i možným úvěrem od Evropské investiční banky,“ říká Ing. Jiří Duda, ředitel Odboru vodovodů a kanalizací z Ministerstva zemědělství ČR, jež bylo partnerem průzkumu.

 

Kromě modernizace kanalizační sítě se obce stále častěji zajímají i o budování retenčních a vsakovacích nádrží a o architektonické úpravy, které by přinesly více zelených a vodních ploch a podpořily vsakování srážkových vod. O těchto opatřeních uvažuje 75 % respondentů průzkumu, což se dle Davida Pence ze společnosti Wavin Ekoplastik začíná projevovat i na zesíleném zájmu o zasakovací a reteční boxy: „Zájem o tento typ řešení bezpochyby ještě poroste, a to nejen ze strany soukromých investorů, ale i samotných obcí. Dobrý příklad v tomto ohledu představuje sousední Německo, které již několik let návrat vody přírodě považují za svou prioritu. V České republice v tomto ohledu významně pomáhá legislativa, která všem novým stavebníkům nakazuje, aby ekologicky řešili sběr i vsakování srážek spadlých na jejich pozemek. Jsem přesvědčen o tom, že je jen otázkou času, kdy se problematice začnou systematicky věnovat i obce, pro něž v současné době prioritou zůstává zejména zkapacitnění kanalizační sítě.“

 

Toto tvrzení potvrzují i zjištění průzkumu. Vyplynulo z něj, že jen každý čtvrtý představitel českých municipalit vnímá kanalizační síť ve své obci jako dostatečnou. Pro více než polovinu obcí je ovšem rozvoj kanalizační sítě urgentní a důležitý. Starostové obcí v průzkumu shodně konstatovali, že finanční prostředky věnované do obnovy vodovodů  závisí kromě velikosti obce, často také na schopnosti úředníků získat poskytovanou dotaci.