Centra sdílených podnikových služeb: zaměstnávání cizinců je pro nás řešením
Nejnovější průzkum segmentu sdílených podnikových služeb realizovaný asociací ABSL naznačuje, že plánovaný silný růst českých center bude možné realizovat jen s pomocí cizinců a rodilých mluvčí. Čechů s dostatečným vzděláním a jazykovou výbavou není v tuto chvíli dostatek.
Zaměstnanci center sdílených podnikových služeb (SSC/BPO) musí být nejen odborně zdatní, ale musí ovládat i cizí jazyky. Kromě vysoké technické erudice anebo právního, ekonomického či IT vzdělání by měli zaměstnanci ovládat perfektní angličtinu a alespoň ještě jeden cizí jazyk, a to často i málo obvyklý – například finštinu, švédštinu či holandštinu. Celkem se v českých SSC a outsourcingových centrech hovoří 31 jazyky. „Průměrně se v jednom centru hovoří 9 různými evropskými jazyky, v některých jich však zaměstnanci musí ovládat daleko více. Například ve společnosti Infosys hovoří zaměstnanci 15 jazyky, v OKIN PBS zase 14. Nutno podotknout, že znalost cizích jazyků se odráží i na finančním hodnocení zaměstnance a může udělat až 15 % celkové výše,” uvádí Jonathan Appleton, výkonný ředitel asociace ABSL.
I když se znalost jazyků v České republice v posledních letech výrazně zlepšila a 42 % populace se domluví jedním a 24 % dvěma cizími jazyky, stále to není pro plánovaný růst segmentu sdílených podnikových služeb dostatek. „Očekáváme, že do roku 2020 dosáhne segment kulatých 100 000 zaměstnanců, což znamená pro HR oddělení našich členů získat 35 000 nových talentovaných kandidátů,“ vypočítává Jonathan Appleton s tím, že se firmy budou muset při náboru zaměstnanců orientovat i na cizince a rodilé mluvčí. Již v současné době pracuje v centrech sdílených podnikových služeb v průměru 34 % cizinců. Ty zaměstnává 97 % všech firem působících v tomto segmentu. „Jsou centra, kde najdeme cizinci převládají a tvoří 80 % pracovníků,“ komentuje Jonathan Appleton s tím, že valná většina cizinců přichází z Evropské unie.
Z průzkumu ABSL dále vyplynulo, že zaměstnanci SSC/BPO center mají v 68 % vysokoškolské vzdělání a v 5 % dokonce postgraduální vzdělání. Zbylých 27 % zaměstnanců má ukončenou střední anebo vyšší odbornou školu. „Naše spolupráce s univerzitami je klíčem k širší možnosti zaměstnávání absolventů českých vysokých škol. Osvěta v oblasti kariérních možností v našem oboru stejně jako možnosti realizací studentských praxí u našich členů by mohlo studenty podnítit ke studiu cizích jazyků i perspektivních oborů,“ uvedl na závěr Jonathan Appleton z ABSL, která se spolu se svými členy účastní i pravidelných veletrhů pracovních příležitostí.