Datový sklad jako automatizovaná cloudová služba

Služba Oracle Autonomous Data Warehouse Cloud založená na nejnovější verzi databáze Oracle nabízí špičkový výkon, zabezpečení a dostupnost za polovinu ceny než Amazon Web Services.

Společnost Oracle uvádí Oracle Autonomous Data Warehouse Cloud, první službu založenou na své revoluční databázové technologii Oracle Autonomous Database. Novinku prezentoval předseda představenstva a technologický ředitel společnosti Oracle Larry Ellison. Oracle Autonomous Data Warehouse Cloud je cloudovou službou nabízející maximální automatizaci: služba si sama zajišťuje své řízení/správu, zabezpečení i opravy a řešení problémů. Díky strojovému učení dokáže služba bez nutnosti ručního ladění nebo jiné lidské práce nabídnout špičkový výkon, bezpečnost i dostupnost, a to za polovinu ceny konkurenční služby Amazon Web Services.

„Naše technologie mění vše,“ uvedl v této souvislosti Larry Ellison. „Oracle Autonomous Database přináší stejně revoluční inovace jako samotný Internet.“

Služba Oracle Autonomous Data Warehouse Cloud poskytuje veškeré analytické funkce, zabezpečení a vysokou dostupnost databáze Oracle bez nutnosti konfigurace, ladění a správy, a to i když se mění typ pracovních úloh nebo objem dat zpracovávaných v rámci datového skladu. Zcela nový typ nabídky datových skladů provozovaných v cloudu umožňuje zákazníkům provozovat službu, která je:

Jednoduchá: Migraci do cloudu lze provést snadno – díky plné kompatibilitě s databázemi provozovanými na vlastní infrastruktuře (on-premise). Datový sklad lze poprvé zprovoznit v řádu sekund, a to včetně zabezpečení, šifrování, automatického zálohování a zajištění vysoké dostupnosti.

Rychlá: Služba Oracle Autonomous Data Warehouse Cloud je tak rychlá, že si společnost Oracle může dovolit garantovat stejný výkon za polovinu nákladů ve srovnání s Amazon Web Services.

Pružná: Služba poskytuje jednoduché škálování výpočetních prostředků i úložišť. Schopnost dynamického růstu nebo snižování potřebných zdrojů umožňuje platit pouze za skutečně spotřebované zdroje, což pro zákazníka znamená dramatické snížení nákladů.

Oracle Autonomous Data Warehouse Cloud představuje první z řady služeb, které budou spuštěny nad autonomní cloudovou databází Oracle Autonomous Database Cloud. K dále vyvíjeným službám patří Oracle Autonomous Database for Transaction Processing (pro on-line transakce), Oracle Autonomous NoSQL Database (pro rychlé a masivně škálovatelné operace čtení a zápisu, v typickém případě pro aplikace Internetu věcí) a Oracle Autonomous Graph Database (pro síťové analýzy). Každá z těchto služeb bude vyladěna pro specifický typ úloh, všechny nicméně sdílejí základní charakteristiky Oracle Autonomous Database. Tyto služby podporují:

Automatizované řízení: Eliminuje potřebu lidské práce a rizika lidských chyb při zprovoznění, monitoringu, zálohování, zabezpečení, obnově, řešení problémů nebo ladění databáze. Upgrade i nasazování záplat probíhá automaticky a za provozu.

Automatizované zabezpečení: Chrání před externími útoky i škodlivou činností interních uživatelů. Za běhu se automaticky nasazují aktualizace zabezpečení a provádí šifrování veškerých dat. Automatizována je i správa životního cyklu šifrovacích klíčů.

Automatické opravy: Přináší automatickou ochranu před všemi plánovanými a neplánovanými výpadky. Garantovaná dostupnost 99,995 % znamená méně než 2,5 minuty výpadků za měsíc (včetně plánované údržby).

 

Služba Oracle Autonomous Data Warehouse je založena na nejnovější databázi Oracle 18c, která přináší více než 100 nových funkcí. Databáze Oracle 18c je nyní k dispozici v rámci cloudových služeb Oracle, v integrovaných (engineered) systémech Oracle a jako součást lifeql.oracle.com.

Uvedení Oracle Autonomous Data Warehouse navazuje na nedávno ohlášené rozšíření Oracle Cloud Platform Autonomous Services. Během roku 2018 společnost Oracle plánuje dále nabídnout služby Oracle Autonomous Analytics, Oracle Autonomous Mobility, Oracle Autonomous Application Development a Oracle Autonomous Integration.

 

Společnost Oracle má již k dispozici i první ohlasy partnerů a zákazníků, kteří získali k testování Oracle Autonomous Data Warehouse Cloud exkluzivní přístup.

„Jsme právě na úsvitu éry chytrých podniků a automatizovaná databáze představuje přirozený vývoj," uvedl Paul Daugherty, ředitel pro technologie a inovace ve společnosti Accenture. „Schopnost vytvořit automatizovaný datový sklad –  v některých případech jen za pár minut nebo hodin – může dramaticky zjednodušit schopnost podniků získávat z dat obchodní hodnotu."

„Naše počáteční testy ukázaly, že Oracle Autonomous Data Warehouse Cloud nabízí důležité inovace," uvedl Manuel Martin Marquez, Big Data Engineer and Data Scientist ve vědecké instituci CERN. „Služba Oracle Autonomous Data Warehouse Cloud např. automaticky řádově snížila požadavky na úložiště u našich řídicích systémů."

Technologie autonomní databáze společnosti Oracle již získala uznání i od nezávislých analytických firem specializujících se na průzkumy trhu.

Podrobnější informace (v angličtině)

Tags: