Dell Technologies rozšiřuje rodinu AI PC o pracovní stanice Precision

Společnost Dell Technologies pokračuje v rozšiřování podpory umělé inteligence napříč svým portfoliem. Po noteboocích Latitude na trh přicházejí také novinky v řadě Precision. Přenosné i stolní pracovní stanice zaujmou procesory Intel Core Ultra s neurální jednotkou pro úlohy AI, výkonnými grafickými kartami NVIDIA RTX a špičkovou, proaktivní ochranou proti kybernetickým hrozbám.

„Pracovní stanice Precision posouvají hranice možností v oblasti umělé inteligence. Navíc tím, že poskytují akceleraci na bázi GPU v mimořádně cenově dostupných zařízeních, zároveň zbavují výzkumníky a vývojáře AI nutnosti řešit serverový čas,“ říká Petr Zajíček, Client Solution Field Product Manager ze společnosti Dell Technologies, a zájemce o AI a další informace o nových produktech zve na webinář Company as a Code, který se uskuteční 11. dubna 2024 od 9:30.

Umělá inteligence v jádru změny

Dell Technologies posouvá své počítače na novou úroveň výkonu a schopností díky spolupráci se strategickými technologickými partnery. Například se společností Intel rozvíjí iniciativu „AI-inside“. Do mobilních pracovních stanic Precision 3000 a 5000 instaluje inovativní procesory Intel Core Ultra s neurální jednotkou NPU. Ta pomáhá zvýšit výkon umělé inteligence ve více než 100 aplikacích s ohledem na optimalizaci rychlosti a energetické účinnosti. Využití najde při méně náročných nebo specifických úkolech jako jsou videokonference, kde od CPU a GPU přebírá funkce rozmazání pozadí, udržování obličeje v záběru nebo korekci očního kontaktu. Výsledkem je mimo jiné snížení spotřeby energie až o 40 %. Procesory Intel Core Ultra mají také rychlejší integrovanou grafiku Intel Arc Pro, která poskytuje vyšší výkon pro úlohy AI náročné na média.

Zatímco méně náročné úkoly umělé inteligence si bere na starost neuroprocesor, o ty složitější se stará GPU NVIDIA. Mobilní i stolní pracovní stanice budou osazeny grafickými procesory NVIDIA RTX Ada, včetně grafik RTX 500 a 1000. Stroje Dell Precision jsou tak připraveny na náročné úkoly jako tvorbu pokročilých 3D modelů a scén, průmyslový a kreativní design nebo inferencování, učení a vývoj AI.

Portfolio pro práci v terénu, kanceláři, studiu i laboratoři

Mobilní pracovní stanice Dell Precision 3490 a 3590 oslovují náročné uživatele zejména pokud jsou osazeny grafickými kartami NVIDIA RTX 500 Ada v nejvyšší konfiguraci. Model Precision 3591 se orientuje spíše na tvůrce a designéry, včetně vytváření základních 2D a 3D CAD modelů.

Mobilní pracovní stanice řady Precision 5000 posouvají výkon kreativních aplikací na vyšší úroveň. Precision 5690 je nejmenší 16palcovou mobilní pracovní stanice na světě. S grafikou NVIDIA RTX 5000 v nejvyšší konfiguraci poskytuje velkorysou zobrazovací plochu, doplněnou o výkon a mobilitu. Dell Precision 5690 se osvědčil při lokálním vývoji aplikace Windows AI Studio. Notebook efektivně zvládal vícero variant modelů AI a dolaďovacích procesů, což zvýšilo produktivitu a tempo inovací v týmu společnosti Microsoft.

Pomyslný titul nejmenší a nejvýkonnější 14palcové pracovní stanice na světě aktuálně drží Dell Precision 5490. Poskytuje nekompromisní výkon v ultra mobilním provedení. Stejně jako ostatní stanice Dell s operačním systémem Windows 11 má i model 5490 dedikované tlačítko pro vyvolání asistenčního nástroje Copilot.

Inovacemi prošla také řada základních stolních pracovních stanic. Zůstaly jim tradiční parametry jako příznivá cena a příjemné rozměry, znatelně narostl výkon. Například nejmenší pracovní stanice s podporou grafických procesorů Tensor Core na světě – Dell Precision 3280 CFF – zvládá akcelerované inferencování AI nebo pokročilé grafické úkoly. Těmto schopnostem vděčí mj. procesorům Intel Core 14. generace, nové konstrukci chlazení a grafice NVIDIA RTX 4000 SFF Ada.

Tower Dell Precision 3680 je nejrychlejší pracovní stanicí pro „single-thread“ úlohy. Nabízí režim „neomezené turbo“, díky kterému dokáže běžet na maximální výkon delší dobu. Vedle procesorů Intel Core 14. generace může být vybavený i grafikou NVIDIA RTX 6000 Ada. S ohledem na vyšší výkon disponuje zdokonaleným systémem odvodu tepla. I při provozu náročných aplikací tak počítač běží v optimální teplotě a hlavně tichosti.

Inteligentnější obrana proti kyberútokům

Dalším přínosem nasazení podpory umělé inteligence je posílení bezpečnosti. Rodina modelů Precision patří k nejbezpečnějším pracovním stanicím na trhu. V boji proti kybernetickým nebezpečím je zásadním způsobem podpoří vestavěná funkce detekce zranitelností, která pomáhá podnikovému IT předcházet útokům na úrovni zařízení. Proaktivně vyhledává veřejně oznámené bezpečnostní chyby a poskytuje doporučení k nápravě. Tato funkce bude k dispozici od dubna 2024, nejprve pro zranitelnosti systému BIOS.

Více informací o nových pracovních stanicích Dell Precision najdete na stránkách www.dell.com/precision