EU bez UK bude jako rock’n’roll bez elektrické kytary

Brexit z pohledu českého internetu

Britské referendum o (ne)setrvání v Evropské unii vneslo zmatek do hlav lidí nejenom v Británii, ale i v tuzemsku. Příznivců Brexitu, respektive Czexitu, na domácím internetu ovšem ubývá každým dnem. Zatímco ihned po jeho vyhlášení se na sociálních sítích k odchodu hlásilo přes 70 procent Čechů, týden poté to bylo už jenom 45 procent.

„Nejvíce otázek vyvolávají konkrétní dopady na život rodin a jedinců po případném odchodu ČR z EU a rovněž po boku jakých zemí by Česko mělo dál na mezinárodní scéně vystupovat, když už ne těch evropských. Vše je jasné pouze internetovým trollům, kterých na tuzemském webu nepůsobí právě málo,“ říká Petr Zavoral, CEO společnosti Yeseter, která se zabývá monitoringem a analýzou sociálních sítí a webových diskusí a výzkum realizovala.

Velká část veřejného diskursu se věnuje demokratickým principům referenda. Tento druh plebiscitu, tedy všelidového hlasování, není (kromě Švýcarska) zakotven v právních systémech evropských zemí. Rozhodně nejde o volby, spíš o nezávazné doporučení vládě. To ale už nelze změnit, například po uplynutí volebního období.

Vítězným euroskeptikům v Británii příliš nepomáhají ani veletoče, které již stačili předvést po 23. červnu, jenž sami označili Dnem nezávislosti, kdy se Britové, podle slov Nigela Farage (UKIP) , bez jediného výstřelu opět zmocnili své země. Tyto silné slovní proklamace však zatím nebyly vystřídány reálnými činy. Vše co jsme se dosud dozvěděli je, že volební sliby nebyly pravdivé (např. že 350 mil. liber týdně místo do EU půjde nyní do zdravotnictví) a Alexander Boris Johnson, lídr euroskeptiků a největší oponent Davida Camerona v Konzervativní straně, odmítl zodpovědnost za převzetí funkce ministerského předsedy Velké Británie na cestě k vytoužené samostatnosti.

Jak moc se mluví o britských, světových a domácích politických představitelích v souvislosti s Brexitem je zřejmé z následujících grafů.

V souvislosti z referendem ve Velké Británii se na českém internetu nejčastěji mluví o těchto zemích.

Poznámka
Analyzováno bylo 74 524 příspěvků z internetu a ze sociálních sítí v období od 24. 6. do 3. 7 2016, přičemž skladba příspěvků byla následovná:

Zdroj Počet příspěvků
Článek na zpravodajském serveru 2 708
Blog 308
Komentář na sociální síti (FB, Twitter, G+) 15 090
Komentář na zpravodajském serveru 52 859
Komentáře na diskuzním fóru 3 559
Celkem 74 524

Společnost Yeseter se dlouhodobě zabývá monitoringem a analýzou sociálních sítí , webových diskusí a celkově internetového prostředí.