Globální firmy si loni najímaly víc Čechů než v roce 2022, největší zájem byl o softwarové inženýry
Výrazný nárůst počtu Čechů, kteří byli najímáni pro práci na dálku zahraničními společnostmi, zaznamenala za loňský rok mezinárodní HR platforma Deel. Podle jejího Global Hiring Reportu stoupl počet uzavřených pracovních smluv meziročně o desítky procent. České talenty kromě tuzemských společností nejčastěji zaměstnávaly mezinárodní firmy se sídlem ve Spojených státech, Spojeném království a Německu. Naopak české firmy vyhledávaly vhodné adepty především v Gruzii, Španělsku, Spojeném království a Spojených arabských emirátech.
„Zahraniční firmy nejčastěji v České republice poptávaly odborníky z oblasti počítačového softwaru, IT a služeb, finančních služeb, vývoje softwaru, počítačových her, marketingu a reklamy. Češi nejčastěji obsazovali pozice softwarového inženýra, datového analytika, softwarového vývojáře, produktového designéra a tutora,“ říká Liina Laas, ředitelka expanze pro střední a východní Evropu ve společnosti Deel. „Naopak české firmy se obracely do zahraničí, aby zde získaly experty na počítačový software, IT a služby, logistiku a dodavatelské řetězce, internet a polovodiče.“
Česko bylo lehce pod průměrem regionu EMEA
Nejčastěji poptávanými pozicemi v českých firmách v roce 2023 byly Software Developer, softwarový inženýr, obchodní manažer, designér a produkt manažer. Česko si v náboru talentů ze zahraničí meziročně polepšilo o trochu méně než průměr regionu EMEA. Lépe na tom bylo například Polsko nebo Izrael, hůře pak Spojené království, Německo, Finsko nebo Norsko. Polsko se z globálního hlediska stalo desátou nejvyhledávanější destinací pro žádosti o pracovní víza, a zaostalo tak o pouhé tři pozice za Německem. Nejčastěji se žádalo o pracovní víza ve Spojených arabských emirátech, Nizozemsku a Francii.
Global Hiring Report společnosti Deel rovněž zjišťoval, které aglomerace jsou neoblíbenějšími destinacemi pracovníků najímaných na dálku. V roce 2023 vedl Londýn před Torontem, San Franciscem, Buenos Aires a Madridem. Údaje vychází z více než 300 tisíc pracovních smluv uzavřených prostřednictvím HR platformy Deel u více než 20 tisíců zákazníků ze 160 zemí, ale také z více než 500 tisíc datových souborů třetích stran. Do reportu byly zařazeny země, státy a města, u nichž bylo k prosinci 2023 uzavřeno alespoň 50 pracovních smluv.
O průzkumu
Údaje společnosti Deel silně odrážejí trendy v technologiích a vzdáleném náboru talentů. Soubory dat společnosti, přestože jsou robustní a rostou (shromažďovány jsou od roku 2019), ještě nezachycují rovnoměrně demografické údaje zákazníků ve všech odvětvích. Pojmy ve zprávě jsou široce a obecně definovány takto: „Organizace“ zahrnují jakýkoli subjekt najímající pracovníky. „Spoluhráči“ a/nebo „Lidé“ označují jednotlivce najaté k výkonu práce. „Smlouvy“ se týkají počtu dohod mezi zákazníky a pracovníky. „Platby“ označují způsob odměňování pracovníků. „Výpovědi“ označují nedobrovolné ukončení zaměstnání, včetně propouštění, ukončení z konkrétního důvodu a dovolené.