Grafton: Rok 2016 bude pro zaměstnavatele zlomový

Rozvoj a růst české ekonomiky, nové velké investiční projekty, ať už ve výrobě, v IT či ve sdílených podnikových službách, stejně jako klesající nezaměstnanost naznačují, že příští rok nebude na trhu práce zrovna jednoduchý. Nepůjde přitom o problém najít zaměstnání, ale o velkou konkurenci mezi firmami a jejich boj o zaměstnance. Dle odhadů personální agentury Grafton Recruitment se prohloubí nedostatek kvalifikovaných pracovních sil především v IT, ve strojírenství pak nebude dostatek ani pracovníků bez kvalifikace. Pokud chtějí zaměstnavatelé uspět, musí řešit změnu přístupu, ať už jde o náborové taktiky, tak i o nabízené podmínky.

Rok 2015 – nebývalý pokles nezaměstnanosti
Již pro letošní situaci na trhu práce byl charakteristický výrazný pokles nezaměstnanosti. Obecná míra nezaměstnanosti ve 3. čtvrtletí 2015 dokonce klesla pod hranici pěti procent (4,9 %), což oproti roku 2014 představuje snížení o 1 procentní bod. Nižší byla míra nezaměstnanosti v posledních letech pouze na vrcholu ekonomického růstu ve všech čtvrtletích roku 2008 (4,61 %), nejnižší pak v únoru 1997 (3,6 %). „Letos měly s hledáním pracovníků problémy především firmy z automobilového průmyslu, z oblasti strojírenství a informačních technologií. Ve všech těchto oblastech se jednalo především o kvalifikovanou pracovní sílu. Dostupné údaje však ukazují, že rok 2016 se ponese ve znamení nedostatku nejen vysokoškolsky vzdělaných lidí technického zaměření, ale i nekvalifikované pracovní síly, protože nezaměstnanost bude klesat dál,“ uvedl Jon Hill, ředitel agentury Grafton Recruitment, a dodal: „V technických oborech dnes chybí tisíce zaměstnanců, přitom například technické univerzity ročně opouští jen 18 000 absolventů. Již při volbě studia by tedy měli studenti řešit své další kariérní možnosti.“

Změna přístupu nutností
Situace na trhu práce naznačuje, že firmy by se měly připravit na revizi svého přístupu k náboru zaměstnanců i nabízených podmínek, protože jen ti nejpružnější budou schopni získat kvalitní pracovní sílu. Již nyní některé obory, především IT, vyžadují odklon od standardní inzerce pracovních pozic a příklon k práci s takzvanými pasivními kandidáty – tedy těmi, kteří aktuálně práci nehledají. Ke slovu se dostávají moderní technologie, s jejichž pomocí se hledají vhodní kandidáti. „Když už je objevíte, musíte je zaujmout. A to nejen aktivním a rychlým jednáním, ale i nabízenými podmínkami,“ komentuje Jon Hill s tím, že řada oborů už k přehodnocení finančních i nefinančních benefitů přistupuje, mezi nimi například segment sdílených podnikových služeb.

3 NEJ roku 2015
Tou nejžádanější profesí byly v roce 2015 IT vývojáři, konstruktéři a výrobní dělníci. Společnost Grafton Recruitment nyní v těchto pozicích poptává až 30 % více pracovníků než v uplynulých třech letech, a očekává, že v roce 2016 tato poptávka poroste o dalších 5-10 %. Nedostatek expertů je pak cítit i v oblasti sdílených podnikových služeb, kde je nutností velmi dobrá jazyková vybavenost pracovníků. Pro srovnání: v roce 2014 se nejhůře hledali a obsazovali softwaroví vývojáři a pak pracovníci z oblasti obrábění kovů, například CNC operátor či svářeč.
Nejlépe placenými pozicemi, které letos společnost Grafton Recruitment obsadila, byly ředitel vývoje IT (180 000 Kč), ředitel centra sdílených podnikových služeb a ředitel výroby. V loňském roce byla nejlépe honorovanou obsazenou pozicí finanční ředitel se mzdou 130 000 Kč.
Nejméně obvyklou pozicí, pro kterou v letošním roce agentura Grafton Recruitment hledala uchazeče, byl pracovník, jehož úkolem je hodnotit importované banány co do chuti a vzhledu.

Nejžádanější pozice na trhu práce IT vývojář, konstruktér, výrobní dělník
Nejlépe placená pozice Ředitel vývoje IT
Nejméně obvyklá pozice Hodnotitel banánů
Nejexponovanější letní brigáda Pracovník v administrativě, call centru či obchodě
Nejobsazovanější zimní brigáda Skladník