Oracle uvádí Solaris 11

oracleSpolečnost Oracle oznamuje dostupnost systému Oracle Solaris 11. Jedná se o první skutečně cloudový operační systém, navržený tak, aby v architektuře cloud computingu splňoval požadavky firemních zákazníků na zabezpečení, výkon a škálovatelnost. Oracle Solaris 11 umožňuje zákazníkům provozovat nejnáročnější podnikové aplikace v prostředí soukromých, hybridních i veřejných cloudů.

Jedná se o první plně virtualizovaný operační systém; Oracle Solaris 11 má vestavěnou podporu pro komplexní virtualizaci OS a síťových i úložných prostředků. Tato virtualizace je navržena tak, aby u serverů Oracle VM mohla být provedena jak na platformě x86, tak i SPARC, což s sebou nese flexibilitu nasazení i možnost bezpečné live migrace (přenos virtuálního stroje bez přerušení služby).

Zóny (Oracle Solaris Zones) umožňují škálování až na stovky zón na jednom fyzickém uzlu s až 15krát nižšími nároky oproti technologii VMware a bez omezujících limitů na zdroje typu paměť, síť, procesor či úložiště. Nově integrovaná síťová virtualizace umožňuje zákazníkům vytvářet strukturu vysoce výkonných a levných datových center v rámci jediné instance operačního systému. Výsledkem je maximální flexibilita, řízení šířky pásma i neustálý přehled o chování systému.

Systém Oracle Solaris 11 nabízí komplexní správu napříč celou infrastrukturou (operační systém, fyzický hardware, síť, úložiště i virtualizační vrstva). Připojená správa cloudu garantuje zákazníkům, že budou mít od společnosti Oracle vždy k dispozici nejnovější aktualizace systému Solaris; proaktivní služby pomohou zajistit maximální dobu bez přerušení provozu.

Řešení pro správu Oracle Enterprise Manager Ops Center, nyní součást podpory systému, umožňuje konvergovanou správu systémů a nabízí napříč celou firmou centrální řízení hardwaru, operačních systémů i virtualizace.

Souborový systém Oracle Solaris ZFS poskytuje pro systém Solaris 11 správu dat i úložišť, přináší maximální integritu dat, okamžité přesouvání dat mezi úložišti, rychlé šifrování a škálovatelnost umožňující ukládat a spravovat neomezené množství dat. Systém ZFS nabízí také deduplikaci dat, která zákazníkům umožní snížit ve virtualizovaném prostředí až 10krát nároky na ukládání dat.

OS Oracle Solaris 11 je navržen jako od počátku zabezpečený (secure by default), včetně bezpečného spouštění, přístupu k úrovni administrátora na základě rolí a nízkého dopadu auditu na nasazování datových center jak v rámci cloudu, tak i v v jejich tradiční podobě. Vestavěné zrychlení šifrování znamená, že systém Oracle Solaris 11 je při šifrování dat 4krát výkonnější než IBM AIX.

Systém Oracle Solaris a softwarové aplikace společnosti Oracle jsou společně navrhovány i testovány tak, aby je bylo možné společně nasazovat i podporovat. Umožňují tak rychlejší převzetí služby v případě selhání, zlepšují dostupnost i spolehlivost aplikací a až 10krát zvyšují jejich výkon. Vývojáři systému Solaris 11 spolupracovali s dalšími vývojovými týmy, a proto v prostředí tohoto OS ideálně fungují produkty Oracle Database 11g, Oracle Fusion Middleware 11g a aplikace napsané v jazyce Java; ve všech těchto případech je zajištěn vysoký výkon, dostupnost, zabezpečení a spravovatelnost.

Další vylepšení nového systému Oracle Solaris 11 zahrnují optimalizovanou správu sdílené paměti a integrované řízení zdrojů. Systém je proto ideální platformou pro provoz kritických podnikových aplikací jak ve virtualizovaném, masivně horizontálně škálovaném prostředí, tak i v prostředích integrovaných vertikálně. Výborně pracuje na širokém spektru serverů typu SPARC i x86.

Zákazníkům je k dispozici více než 11 000 podporovaných aplikací, u nichž je garantována binární kompatibilita s OS Oracle Solaris 11. Zákazníci mohou rovněž zachovat své dosavadní investice a pomocí nástrojů P2V a V2V přesunout stávající prostředí Oracle Solaris 10 do Oracle Solaris 10 Zone; současně pak budou moci využívat i vylepšení, která přináší nejnovější systém Oracle Solaris 11.

Systém Oracle Solaris 11 dosáhl nového rekordního výsledku v benchmarku SPECjvm2008 (nezávislé posouzení Standard Performance Evaluation Corporation), který hodnotí výkon vícevláknových aplikací napsaných v jazyce Java. V kombinaci se serverem SPARC T4-2 a virtuálního stroje Oracle HotSpot Java Virtual Machine zaznamenal systém Oracle Solaris 11 oproti předcházejícímu OS Oracle Solaris 10 v testu až o 41 % lepší výsledky.

„Oracle Solaris 11 je nejvýznamnějším operačním systémem, který byl vydán v posledním desetiletí. Vestavěná virtualizace sítí, serverů i úložišť z něj činí první systém plně optimalizovaný pro cloud computing. Zákazníci mohou s jeho pomocí zjednodušit nasazení podnikové IT infrastruktury, lépe využít investice do datových center a provozovat podnikové aplikace Oraclu i dalších dodavatelů ve vysoce výkonném, zabezpečeném i škálovatelném prostředí, ať už zvolí tradiční architekturu nebo cloud,“ uvádí John Fowler, výkonný viceprezident divize Systems ve společnost Oracle.

„Operační systém Oracle Solaris znamená ten nejlepší UNIX pro servery SPARC i x86,“ dodává Thomas Kurian, výkonný viceprezident pro vývoj produktů ve společnosti Oracle. „Díky spolupráci našich vývojových týmů a rozsáhlému testování dokáže nový systém splnit i nejnáročnější požadavky zákazníků a je optimalizován pro provoz našich klíčových softwarových produktů – Oracle Database 11g, Oracle Fusion Middleware, Oracle Enterprise Manager a Oracle Applications – na platformách SPARC i x86.“

Podrobnější informace (v angličtině)
Oracle Solaris – hlavní stránka produktu
Oracle Solari – přehled vlastností na síti Oracle Technology Network
Oracle Solaris 11 Training – školicí prostředí Oracle University
Oracle Solaris Blog – blog o systému Oracle Solaris
www.spec.org – výsledky benchmarku SPEC

O společnosti Oracle
Oracle (NASDAQ: ORCL) vytváří hardware a software pro spolupráci v cloudu i v datových centrech. Pro více informací navštivte www.oracle.com.