Sedm tipů pro kybernetickou bezpečnost na cestách

Cestovatelé na dovolené jsou snadným cílem kybernetických zločinců. Internetoví podvodníci loví jejich citlivé údaje, jako jsou hesla k účtům a informace o platebních kartách. Veřejné Wi-Fi sítě, špatně zabezpečené veřejně přístupné počítače na letištích nebo skryté kamery jsou jen některé z hrozeb, které na turisty číhají. Bezpečnostní experti společnosti Sophos doporučují, jak se postarat o online bezpečnost, ať už jste na několikatýdenní cestě nebo na krátkém výletě.

  1. Zálohy dat před odjezdem

Pravděpodobnost ztráty, poškození nebo dokonce odcizení elektronických zařízení na cestách je větší než při práci z domova nebo z kanceláře. Vytvoření záložní kopie dat uložených v chytrém telefonu nebo notebooku umožní jejich obnovení v případě potřeby. Navíc vám pomůže snížit množství dat, která si s sebou na cesty berete. „Jediná záloha, které budete litovat, je ta, kterou jste si neudělali. Zálohování dat je ta nejzákladnější, ale bohužel často opomíjená činnost, přitom vám ušetří nervy i zbytečné výdaje,“ říká Patrick Műller ze společnosti Sophos.

  1. Šifrování notebooku a mobilního telefonu

Ačkoli je většina mobilních telefonů již šifrována, uživatelé by neměly používat pouze jednoduché zamykací kódy. Jejich prolomením může cizí osoba získat přístup k citlivým informacím. Používejte minimálně 10 číslic dlouhý kód, avšak číselnou kombinaci jinou než deset nul nebo 12345 12345, a před odjezdem si jeho používání nacvičte. Totéž platí pro notebooky, které by měly být zabezpečeny silným heslem, které se nikde jinde nepoužívá.

  1. Kontrola elektronických zařízení při překročení hranic jiné země

V mnoha zemích, kde se provádějí hraniční kontroly (např. v USA nebo Austrálii), musí být na žádost příslušných orgánů odemknuta obrazovka chytrého telefonu nebo notebooku. V krajním případě může být dokonce vyžadováno pořízení tzv. forenzní kopie, tj. digitálního duplikátu každého sektoru disku dováženého zařízení, a to i dat, která byla dříve smazána. To může trvat značně dlouho a může to způsobit i několikahodinové zdržení při cestování. Před odjezdem je tedy dobré zkontrolovat požadavky na překročení hranic země, kterou plánujete navštívit. Pokud se cestujícímu stanovené podmínky nelíbí, měl by cestu zrušit nebo si s sebou nebrat všechna elektronická zařízení plná dat.

  1. Používání veřejné Wi-Fi sítě

Nebezpečí veřejné Wi-Fi se lze vyhnout. Měli byste však dodržovat několik železných pravidel: nainstalujte si do svého zařízení VPN, abyste mohli používat šifrované připojení k síti, navštěvujte pouze bezpečné webové stránky, jejichž adresy začínají na https://, a pokud možno se nepřihlašujte k e-mailovým nebo bankovním účtům. Pokud nechcete riskovat, zvažte zakoupení místní SIM karty ze spolehlivého zdroje s předplacenými datovými přenosy po dobu pobytu. Výhodný roaming můžete využívat i při cestování v rámci Evropské unie.

5. Pozor na veřejné počítače na letištích nebo v hotelech

Pokud je to možné, veřejné počítače a podobná zařízení nepoužívejte. Pokud nemáte na výběr, omezte množství zadávaných nebo zveřejňovaných údajů. Například když si na letišti tisknete palubní vstupenku, nekontrolujte zároveň svůj účet na Facebooku. Používejte pouze stránky, kde se nemusíte přihlašovat nebo sdílet své údaje. „Hlavním problémem takzvaných „kiosků“ je, že musíte důvěřovat společnosti, které patří, například hotelu, jakémukoli technikovi, který je obsluhuje, ale také komukoli jinému, kdo zařízení použil před vámi. Hacknutý kiosek může získat neomezený přístup ke všem datům, která odesíláte a přijímáte. Takové zařízení navíc může sledovat každé vaše stisknutí klávesy, pořizovat snímky obrazovky všeho, co děláte, a dokonce si vytvořit přesnou kopii toho, co tisknete,“ upozorňuje Patrick Műller ze společnosti Sophos.

6. Jak se chránit před skrytými kamerami?

Incidenty se skrytými kamerami v hotelových pokojích nebo bytech k pronájmu jsou poměrně vzácné, i přesto se vyplatí být při prvním vstupu do místa ubytování obezřetný. Sledovací zařízení nejsou příliš obvyklá, a ne vždy jsou viditelná na seznamu zařízení připojených k Wi-Fi síti. Dávejte si proto pozor na podivně umístěné hodiny, dvojité detektory kouře nebo jiná elektronická zařízení v pokoji, která byla nainstalována tam, kde nejsou potřeba. Z bezpečnostních důvodů si při zadávání přihlašovacích údajů a hesel vždy zakryjte displej telefonu nebo klávesnici rukou. Pokud náhodou najdete zařízení, které zaznamenává váš pohyb, vyfoťte si ho a upozorněte nejen majitele ubytovacího zařízení, ale také policii.

7. Co když si chci vzít s sebou služební notebook?

Nejprve se na tuto možnost zeptejte svého zaměstnavatele. Pokud souhlasí, měl by vám také poskytnout pokyny, jak zařízení v zahraničí bezpečně používat. Vždy je však lepší omezit riziko krádeže nebo ztráty dat a nechat firemní zařízení bezpečně v kanceláři. „Na dovolenou si neberte více zařízení s daty, než skutečně potřebujete. Pokud si při používání internetu v zahraničí nejste jisti, že to, co děláte, je zcela bezpečné, upusťte od dalšího zadávání dat. Pochybnosti jsou obvykle prvním varovným signálem, který by neměl být ignorován,“ uzavírá odborník na bezpečnost společnosti Sophos.