Sítě 5G jsou k dispozici už pro polovinu světové populace
Technologie se vyvíjí závratným tempem a spolu s nimi také telekomunikační sítě. V současné době je 5G nejrychleji se rozvíjející mobilní technologií na světě a většina datového provozu největších globálních operátorů probíhá právě na těchto sítích. Kam se bude 5G do budoucna ubírat a jaké novinky se pojí se sítěmi nové generace představila každoroční událost Mobile Broadband Forum (MBBF) pořádaná společností Huawei tentokrát v Dubaji.
Sítě 5G překonaly všechny předešlé generace, ať už se jedná o rychlost zavádění, adopci, nabídku spotřebitelských služeb či průmyslových aplikací. V provozu je po celém světě více než 260 sítí 5G, které nyní pokrývají téměř polovinu světové populace. Po uvedení 5G na trh stačily pouze tři roky k tomu, aby sítě dosáhly jedné miliardy připojení – zatímco u 4G bylo pro srovnání ke stejnému milníku potřeba šesti let.
Technologie 5G také pomohly mobilním komunikačním sítím expandovat na vertikální průmyslový trh, což je jeden z největších rozdílů oproti 4G. V současné době existuje na celém světě více než 50 000 průmyslových aplikací 5G a více než 10 milionů připojených 5G zařízení v průmyslovém prostředí. „Nároky se zvyšují každým dnem,“ uvedl současný předseda představenstva společnosti Huawei Ken Chu. „A proto se i naše sítě dále vyvíjí. Naše odvětví jako celek se musí připravit na budoucnost a maximalizovat hodnotu investic do 5G – právě proto tak intenzivně pracujeme na 5G-Advanced.“
O současném stavu vývoje 5G a budoucích prognózách debatoval s Kenem Chu generální ředitel GSMA Mats Granryd. Ten zdůraznil, že je 5G hnací silou digitální transformace napříč odvětvími a nese s sebou obrovské příležitosti. „Do roku 2030 přinese technologie 5G globální ekonomice 1 bilion dolarů a její přínosy se rozšíří do všech odvětví,“ uvedl Granryd. Chu v této souvislosti poukázal na to, že společnost v posledních čtyřech letech identifikovala klíčové scénáře pro průmyslové aplikace, kde lze maximalizovat hodnotu 5G. Těmito scénáři jsou například ovládání subjektů na dálku, přenos videa, strojové vidění a určování polohy. „Identifikovali jsme také odvětví, jako je těžební průmysl, přístavní logistika a výroba, kde můžeme rozšířit možnosti 5G,“ dodal Chu.
Cesta k maximálnímu využití potenciálu 5G
Ačkoliv se 5G technologie již staly novým motorem růstu mobilních operátorů na spotřebitelském trhu, Chu v rozhovoru o budoucnosti zmínil klíčové iniciativy zaměřené na spotřebitele, které mohou operátory dovést k trvalému obchodnímu úspěchu. Mezi ně patří rozšiřování síťového pokrytí, zdokonalování uživatelských zkušeností a zkoumání flexibilnějších cenových modelů.
Pro oblast B2B se Chu přiklání k názoru, aby odvětví vsadilo na osvědčené aplikace 5G k podpoře rozsáhlejšího nasazení sítí nové generace v různých odvětvích. Mobilní operátoři tak budou moci lépe využít nových příležitostí v rámci digitalizace průmyslu posílením svých schopností v oblasti cloudu, vývoje průmyslových aplikací a komplexní systémové integrace. „V budoucnu nás čeká spousta práce,“ uvedl Chu. „Musíme zdokonalit naše schopnosti, rozvíjet technologie, vytvářet lepší uživatelské zkušenosti, expandovat v odvětví a maximalizovat hodnotu našich investic do 5G.“
S tím by mohla pomoci iniciativa Open Gateway, kterou GSMA navrhla pro podporu inovací napříč odvětvími. Jedná se o systém společných rozhraní pro programování aplikací, který má přinést univerzální přístup k síťovým možnostem operátorů a zároveň umožnit vývojářům a poskytovatelům cloudových služeb vylepšovat a vytvářet nové digitální služby. „V současné době máme zaregistrováno přibližně 240 mobilních operátorů, což představuje více než 62 % světových mobilních účastníků,“ uvedl Granryd. „Musíme aktivovat ekosystém,“ prohlásil Chu a zdůraznil zaměření zejména na vývojáře aplikací. „Open Gateway je skvělý způsob, jak pomoci vývojářům plně využívat sítě, a vytváří tak větší možnosti rozvoje 5G na trhu digitalizace pro spotřebitele i průmysl.“
5.5G: Sen se mění v realitu
Společnost Huawei na letošním MBBF představila nově také kompletní řadu řešení 5.5G, která mají mimořádně vysokou energetickou účinnost a desetinásobné zlepšení v oblasti využití spektra, energetické efektivity a optimalizace provozu a údržby. Zatímco 5G otevřelo svět internetu věcí ve všech scénářích, našlo si cestu do výrobního odvětví a urychlilo služby V2X (vehicle to everything), které podporují inteligentní dopravu, o slovo se začíná hlásit 5.5G. Tato pokročilá technologie hodlá modernizovat veškerá připojení – lidí, domácností, věcí, vozidel i průmyslových odvětví.
Kompletní řada řešení 5.5G od společnosti Huawei může operátorům pomoci efektivně budovat sítě 5.5G. Ty tak nabídnou vyšší přenosové rychlosti, využití více pásem, multi-anténní technologii, chytrou správu a ekologičtější provoz. Mezi tato řešení patří také novinka LampSite X, která zcela modernizuje digitalizaci ve vnitřních prostorách. „Řešení se vyznačuje nejštíhlejším designem, nejjednodušším nasazením a nejnižší spotřebou energie,“ uvedl Jang Čchao-pin, člen představenstva a prezident divize ICT produktů a řešení společnosti Huawei. Anténa LampSite X dosahuje přenosové rychlosti 10 Gb/s a nabízí celou řadu různých možností, čímž splňuje požadavky spotřebitelů na prémiovější zážitky v interiérech a realizuje výkonnější digitální produktivitu v různých odvětvích.