Většina firem v době pandemie nesnižovala mzdy ani benefity
I když se v souvislosti s koronavirovou krizí často hovořilo o snižování mezd, odměn i benefitů, ve skutečnosti v loňském roce většina zaměstnavatelů k žádným změnám nepřistoupila. Dle průzkumu personální agentury Grafton Recruitment nezměnilo na jaře výši mezd plných 72 % zaměstnavatelů, během podzimu pak dokonce 88 %. Podobná situace panovala i v případě zaměstnaneckých benefitů. I přes pokračující nouzový stav ve většině firem nyní převládají optimistické výhledy do budoucna.
„Rok 2020 byl z pohledu vedení firem ve znamení opatrnosti a obezřetnějšího rozhodování týkajícího se investic. Zejména jarní vlna pandemie proběhla s pocity nejistoty zaměstnavatelů i zaměstnanců, od září však začal postupně v řadách firem i lidí narůstat optimismus,“ komentuje výsledky průzkumu Martin Malo, ředitel Grafton Recruitment a GI Group. O pozitivních výhledech společností dle něj svědčí mimo jiné i absence plánů týkajících se případných úprav výše mezd a zaměstnaneckých benefitů v nadcházejících měsících. Konkrétní plány týkající se této oblasti má připravené pouze necelá čtvrtina dotazovaných společností.
Případné snižování bylo jen dočasné
Ke snížení mzdy přistoupili zaměstnavatelé jen výjimečně, 12 % snižovalo mzdy v době jarní vlny pandemie a 5 % v průběhu podzimní vlny. Z dat průzkumu však vyplývá, že ve valné většině případů šlo o snižování dočasné a mzdy se u těchto zaměstnavatelů už opět pohybují na úrovni před vypuknutím pandemie. Podobně na tom byla i situace s odměnami a zaměstnaneckými benefity. Odměny se během pandemie neměnily u 70 % společností, benefity pak zůstaly stejné u tří čtvrtin firem. Snížit benefity byla nucena pětina zaměstnavatelů, 3 % z nich však již objem poskytovaných benefitů vrátila na původní úroveň. „Nejen, že si většina zaměstnavatelů dokázala udržet stejnou úroveň mezd a benefitů, ale projevila také více ohleduplnosti a férový přístup vůči svým zaměstnancům. I proto rostla loajalita zaměstnanců vůči zaměstnavatelům a jejich pracovní nasazení. Lidé aktuálně více upřednostňují stabilitu a jistotu dlouhodobého zaměstnání,“ doplňuje Martin Malo.
Firmy jsou optimistické, snižování mezd není v plánu
Více než polovina firem aktuálně nečeká v nejbližších měsících žádné změny v oblasti nastavení mezd. „Změny směrem k lepšímu očekává 15 % společností, naopak negativní vývoj situace předpokládá 10 % firem,“ upřesňuje Martin Malo. Převážná většina společností také uvedla, že v budoucnu neočekává žádné změny ani v oblasti odměn, navýšení odměn očekává pouze desetina dotázaných, a to nejčastěji o méně než 10 %. Až 86 % zaměstnavatelů pak neplánuje ani žádné konkrétní změny ve výši zaměstnaneckých benefitů. O jejich snižování uvažovalo v listopadu 5 % firem, o navýšení 9 %, v obou případech šlo obvykle o změnu v rozmezí 10 % původní hodnoty. Čtyři pětiny zaměstnavatelů, kteří v listopadu plánovali zvýšení benefitů, patří do výrobního sektoru.