Firemní síťová infrastruktura prošla v posledních letech zcela zásadními změnami. Správa kampusu musí reagovat na způsob, jakým se IT v současnosti konzumuje. Prostředí cloudu, IoT či hybridní práce vytváří extrémní nároky na výkonnost sítě a zvýrazňují bezpečnostní rizika. Cisco Catalyst Center (CCC) představuje centralizovanou virtuální platformu, která dokáže management sítě zjednodušit, zrychlit a vnést do něj silnou bezpečnost.

Cisco Catalyst Center nabízí centralizovanou, intuitivní správu, která umožňuje rychlé a snadné navrhování, poskytování a aplikaci zásad v celém síťovém prostředí. Grafické uživatelské rozhraní Cisco Catalyst Center zajišťuje kompletní viditelnost sítě a využívá informace o síti k optimalizaci výkonu sítě a poskytování nejlepší uživatelské a aplikační zkušenosti. Catalyst center může být nasazen jako hardware appliance, ale většina zákazníků ocení možnost virtuální platformy, která je dostupná pro cloudovou službu AWS a již i pro onprem platformu VMware.

Na vlastní kůži

Tým společnosti Soitron, která je implementačním Gold partnerem Cisco, přitom bez přehánění patří k největším specialistům právě na nasazení Cisco Catalyst Center do firemního prostředí. Soitron se totiž řadí mezi zhruba 60 vybraných světových firem, které testovaly vůbec první ještě předprodukční verze nástroje (tehdy ještě pod jménem Cisco DNA Center). „Využili jsme platformu přímo pro správu naší sítě v Česku, na Slovensku a v Bulharsku. A testovali jsme například, zda nejsou problémy s instalací, se zdroji, s certifikáty nebo bezpečností. Reálná telemetrická data, která jsme dali k dispozici Cisco, pak byla využita při dalším vývoji,“ uvedla Marianna Richtáriková, Network Business Unit Manager ze Soitronu.

Body pro Catalyst Center

Díky zkušenostem z praxe proto mohli experti ze Soitronu vytipovat směry a situace, v nichž se platforma Cisco Catalyst nejlépe osvědčila.

Design sítě. Pokud stavíte novou síť „na zelené louce“, dovoluje CCC v prostředí jednoho nástroje velmi jednoduše propojení designovat hierarchickým způsobem, postupně přidávat a definovat další prvky. Samozřejmostí je i možnost postupného překlopení stávající „legacy“ síťové infrastruktury na moderní softwarově definovanou síťovou infrastrukturu SDA.

Centralizace. Cisco Catalyst Center dovoluje centralizovanou správu celé sítě, což zjednodušuje konfiguraci a sledování síťových zařízení z jednoho místa, v rámci jednoho dashboardu.

Automatizace. Catalyst Center nabízí pokročilé nástroje pro automatizaci síťových operací. To umožňuje rychlé a konzistentní nasazení sítě, což snižuje chybovost a šetří čas. Jakékoliv změny v nastavení může správce aplikovat najednou, na celou skupinu zařízení, což síťařům minimalizuje čas strávený nad zdlouhavými manuálními úkony.

Analýza a diagnostika. Nástroj poskytuje rozsáhlé možnosti monitorování a analýzy síťového provozu a vybraných aplikačních služeb. Pomáhá identifikovat problémy a rychle reagovat na výpadky nebo bezpečnostní incidenty. Telemetrie CCC přitom přináší nejen aktuální informace, ale i poskytuje historická data, což diagnostiku výrazně usnadňuje.

Bezpečnost. Cisco Catalyst Center integruje bezpečnostní funkce a umožňuje sledování bezpečnostního stavu sítě. Pomáhá identifikovat hrozby a zlepšit ochranu sítě. Automatizované postupy dovolují bezpečnostní politiku připravit předem a pak ji z jednoho místa aplikovat na jakémkoliv zařízení, které CCC spravuje. V případě koncových uživatelů se bezpečnostní politika aplikuje při vstupu (identifikaci) uživatele do sítě.

Integrace. CCC je navržen tak, aby byl kompatibilní s dalšími produkty a technologiemi společnosti Cisco, což umožňuje rozšíření funkcí. Připojit k němu lze například platformu ThousandEyes pro monitoring sítí, internetu a cloudu. Zajímavou integrací je propojení se zařízeními Apple, Samsung nebo Intel, které umožňuje komunikaci sledovat z pohledu koncového uživatele přístroje. V rámci aplikačních služeb umí CCC vyhodnocovat a interpretovat stav aplikačních služeb, jako jsou například Webex, MS Teams a další. Neodmyslitelnou součástí je také podpora lokalizačních služeb pomocí integrace s DNA Spaces.

Když se rozhodnete pro Cisco Catalyst Center, budete vytvářet spojení, která doposud nebyla možná, a pomalé manuální procesy změníte na automatizované pracovní postupy.