ASUS na veletrhu Computex 2023 ukazuje novinky a úspěchy v oblasti udržitelnosti

ASUS představil na veletrhu Computex 2023 nové monitory, notebooky pro a další zajímavé novinky. Současně prezentoval své úspěchy v oblasti udržitelnosti. Na stánku ASUS představuje zařízení pro běžné uživatele, firmy ale i zdravotnická zařízení nebo herní inovace.

Představeny byly vlajkové notebooky, jako je Zenbook S 13 OLED (UX5304) a ExpertBook B9 OLED (B9403), které jsou vybaveny úžasnými OLED displeji s věrným obrazem. Zenbook S 13 OLED – nejtenčí OLED notebook na světě – je elegantní, stylový a byl vyroben s ohledem na uhlíkovou neutralitu. ExpertBook B9 OLED je aktuálně nejlehčí 14palcový firemní OLED notebook na světě. Je určen pro profesionály, kteří vyžadují to nejlepší, tedy vysoký výkon, dlouhou výdrž baterie a velmi nízkou hmotnost.

Na stánku ASUS je k vidění i řada dalších zajímavých novinek, včetně ASUS BR1402F, prvního 14palcového odolného notebooku na světě typu 2 v 1, který je určen pro sektor vzdělávání. K dalším novinkám patří řada monitorů ASUS VU určená zákazníkům, kteří upřednostňují styl, udržitelnost a výkon.

ASUS na veletrhu ukazuje, jak integruje parametry udržitelnosti do svých produktů. Nové služby ASUS Carbon Partner Services zákazníkům umožňují kompenzovat emise uhlíku spojené s jejich produkty ASUS a přispět tak k udržitelnější budoucnosti.

Udržitelnost jako priorita

Společnost ASUS se zavázala přispívat k udržitelnosti a neustále hledá inovativní způsoby, jak snížit svou uhlíkovou stopu a dosáhnout uhlíkové neutrality. Tento přístup je založen na čtyřech hlavních principech: opatření v oblasti klimatu, oběhové hospodářství, odpovědná výroba a vytváření hodnot. ASUS neustále využívá své technologické znalosti, metodiku založenou na datech a přístup orientovaný na člověka k rozvoji podnikání s nulovým dopadem na životní prostředí. Podporuje oběhové hospodářství a odpovědný dodavatelský řetězec, což vytváří sdílenou hodnotu pro všechny. Do roku 2035 chce firma ve všech svých provozech po celém světě využívat 100 % energie z obnovitelných zdrojů a do roku 2050 dosáhnout uhlíkové neutrality. Notebooky ASUS v průběhu roku 2022 překonaly normy účinnosti ENERGY STAR v průměru o 34 %. ASUS byl také zařazen do žebříčku Corporate Knights Clean200 Index za rok 2023.

ASUS v rámci svého plánu uhlíkové neutrality rozšířil nabídku produktů, které jsou přátelské k životnímu prostředí, včetně prvního firemního notebooku na světě s nulovou uhlíkovou stopou, ExpertBook B9 (B9400), a nejtenčího OLED notebooku na světě, Zenbook S 13 OLED (UX5304), který je rovněž uhlíkově neutrální. Tyto výrobky obsahují řadu ekologicky šetrných materiálů, jako je recyklovaný plast po spotřebitelích, recyklovaný kov z průmyslových provozů, obaly s certifikátem FSC Mix. To vše firma ověřuje u organizace SGS, světové jedničky v oblasti ověřování, kontroly a testování.

Během veletrhu Computex 2023 představil ASUS svou nejnovější iniciativu na cestě k uhlíkově neutrálnímu produktu, a to zavedení služby kompenzace uhlíkových emisí. Služby ASUS Carbon Partner Services umožňují firemním zákazníkům kompenzovat emise uhlíku spojené s jejich produkty ASUS. Služba poskytuje komplexní doručovací služby se spolehlivou kvalitou, odpovědností, zárukou, transparentností, flexibilitou a konkurenceschopnými cenami. Zpočátku se služba zaměří na firemní notebooky a desktopy, počínaje notebookem ExpertBook B9 OLED (B9403) a řadou desktopů D9 (D900MDR a D900SDR).

ASUS představuje dva uhlíkově neutrální notebooky a řadu ekologicky šetrných produktů. Monitor ASUS BE279QSK splňuje normy ENERGY STAR a vyniká jako „nejefektivnější“ monitor v letech 2022 a 2023 – je ověřen organizacemi TCO a EPEATa vyroben z 85 % z recyklovaného plastu po spotřebitelích.

ASUS Mini PC PB62 je ukázkou energeticky úsporného a ekologického zařízení s certifikacemi ENERGY STAR a EPEAT Gold. Kromě technologických produktů představil ASUS batoh ProArt, vyrobený z recyklované polyesterové tkaniny (rPET), která vyžaduje méně zdrojů a při jejíž výrobě vzniká méně emisí CO2, což ve srovnání s běžnými batohy přináší 80% úsporu energie.

Špičková řešení pro firmy

Na letošním veletrhu Computex představil ASUS řadu řešení navržených pro potřeby moderních firem. Mezi hlavní novinky patří notebooky ExpertBook B9 OLED (B9403) a ExpertBook B5 OLED (B5602), které nabízejí špičkový výkon a elegantní, profesionální design. ExpertBook B9 OLED se může pochlubit 14palcovým OLED displejem s rozlišením 2,8K, a proto je ideální pro profesionály, kteří vyžadují výjimečnou kvalitu obrazu. Zásluhou hmotnosti pouhých 990 g a profilu tenkého jen 15,78 mm je velmi mobilní a snadno se přenáší. ExpertBook B5 OLED je zase určen profesionálům, kteří potřebují spolehlivý notebook pro každodenní použití. ExpertBook B5 OLED váží pouhých 1,4 kg a je nejlehčím 16palcovým firemním notebookem na světě, který je vybaven 4K OLED displejem a využívá procesor Intel Core i7 13. generace.

V letošním roce budou navíc představeny dvě kompletní služby pro moderní správu IT – ASUS Pre-Deployment Service (APDS) a ASUS Endpoint Management Service (AEMS). Tyto služby firemních řešení poskytují sadu nástrojů pro zabezpečení a správu na podnikové úrovni, které pomáhají firmám chránit citlivá data a zefektivňují provoz IT. Služby zahrnují funkce, jako je šifrování dat, správa koncových bodů a vzdálená správa zařízení.

ASUS BR1402F je první 14palcový odolný notebook typu 2 v 1, který je ideální pro oblast vzdělávání. Toto zařízení je určeno pro studenty základních a středních škol a může se pochlubit odolným 14palcovým provedením s ochrannými prvky, rozšiřitelnou pamětí a úložištěm, modulárním designem, panelem s dotykovou obrazovkou, ochranou ASUS Antimicrobial Guard a nabíjecími porty USB-C, které zajistí ničím nerušenou výuku.

ASUS dále představil své spolehlivé a snadno použitelné řešení pro firemní sítě, řadu ASUS ExpertWiFi. Řada zahrnuje kabelový router ExpertWiFi EBG15, bezdrátový router ExpertWiFi EBR63, PoE switch ExpertWiFi EBP15, PoE přístupový bod ExpertWiFi EBA63 a mesh WiFi systém ExpertWiFi EBM68. Tato zařízení nabízejí snadnou škálovatelnost, rozšiřitelnost a také nízké celkové náklady na vlastnictví, a proto jsou vhodné pro firmy, které chtějí vytvořit vlastní sítě, aniž by měly specializované znalosti. Řada ExpertWiFi poskytuje funkci Self-Defined Network a nabízí přednastavené profily WiFi sítě, které umožňují firmám snadno vytvořit více WiFi sítí s vhodným nastavením pro různé účely.

ASUS vystavuje také WiFi 7 router ASUS RT-BE96U a systém mesh WiFi 7 ZenWiFi BQ16 Pro, které nabízejí rychlost až 19000 Mb/s, resp. 30000 Mb/s. Router ASUS RT-AX57 Go je zařízení kompaktních rozměrů, které poskytuje rychlou WiFi na cestách s rychlostí až 3000 Mb/s a komplexní bezpečnostní ochranu. Díky své přenosnosti a možnosti připojit se k zabezpečené VPN síti pouhým připojením ethernetového kabelu je ideálním společníkem na služebních cestách.

Kompletní řada tenkých a lehkých notebooků

Mezi nejvýznamnější novinky patří inovace v oblasti displejů notebooků – technologie ASUS Lumina OLED, která nabízí bezprecedentní kvalitu obrazu. Tento nový název displeje standardizuje vysoce propracovaná řešení pro nejlepší zážitek z OLED. Jeho název také zdůrazňuje jedinečné výhody displejů ASUS OLED, které nabízejí vynikající obraz, jenž přesahuje standard běžných OLED displejů. Displeje ASUS Lumina OLED najdete nyní ve všech modelech notebooků ASUS 2023 OLED.

Kromě známých výhod OLED displejů, jako je vyšší rozsah kontrastu a širší barevný rozsah, mají displeje ASUS Lumina OLED certifikace Pantone Validated, VESA DisplayHDR True Black a jsou z výroby kalibrovány na hodnotu Delta E < 1[1], což zajišťuje vyšší přesnost. Nastavitelný barevný gamut ASUS Splendid, technologie OLED Power Saving a ASUS Tru2Life představují ještě lepší a inteligentnější nástroje pro úpravu obrazu. Díky certifikaci TUV dokládající nízkou hladinu modrého světla, funkci ASUS OLED Care zabraňující vypalování a odolnosti na úrovni americké armády jsou navíc spolehlivější a pomáhají udržet kvalitu a pohodlí po dlouhou dobu. ASUS také poskytuje bezplatnou výměnu OLED obrazovky v případě jakéhokoli problému s vypalováním obrazu během záruky.

Mezi nejpůsobivější tenké a lehké notebooky představené na veletrhu Computex 2023 patří Zenbook S 13 OLED (UX5304) – nejtenčí OLED notebook na světě, který je uhlíkově neutrální a váží pouhý 1 kg při tloušťce 1 cm. Je k dispozici v barvách Basalt Gray nebo Ponder Blue a zaujme víkem z plazmokeramického hliníku, které zajišťuje odolnost proti opotřebení, ochranu před korozí a řízení teplot.

ASUS také představil své moderní, tenké a lehké OLED notebooky, včetně modelu ASUS Vivobook S 15 OLED (K5504) pro mladou generaci. Tyto pestrobarevné modely se vyznačují lehkou konstrukcí a obsahují procesory Intel Core i9-13900H, které zvládnou jakýkoli úkol. Vivobook S 15 OLED má certifikaci Intel Evo a nabízí dlouhou výdrž na baterii, rychlé připojení a všechny základní funkce pro běžné potřeby. Tyto notebooky jsou k dispozici v různých povrchových úpravách a snadno se přenášejí. Mají 2,8K 120 Hz OLED HDR NanoEdge displej, panely s až 88% poměrem obrazovky k tělu a audio systém s certifikací Harman Kardon. Vivobook S 15 OLED se dodává také v exkluzivní edici BAPE, která vznikla ve spolupráci s legendární módní streetwearovou značkou A Bathing Ape. Kombinuje zářivý styl Vivobook s ikonickou estetikou BAPE s exkluzivními kamuflážními vzory a doplňkovým příslušenstvím. Na stánku budou poprvé částečně odhaleny prvky notebooku ASUS Vivobook S 15 OLED BAPE Edition ještě před letním uvedením na trh.

ASUS spolupracuje se společností Dirac na řadě Vivobook, aby zajistil vynikající zvuk všem. Audio systém navržený společností Dirac přináší pohlcující, čistý a vyvážený zvuk, který odhaluje zvukový potenciál notebooků díky širšímu a hlubšímu zvukovému prostoru.

Aby byla zajištěna jejich dlouhodobá hodnota, spolehlivost a odolnost, budou všechny nové modely notebooků ASUS pro spotřebitele v roce 2023 a novější podrobeny přísnému testování podle americké vojenské normy MIL-STD 810H, která zahrnuje 12 testovacích metod a 26 testovacích postupů. Tyto notebooky jsou vyrobeny tak, aby vydržely i ty nejnáročnější podmínky, a nastavují tak nový standard odolnosti na trhu spotřebitelských notebooků.

Řešení ASUS pro tvůrce

ASUS přináší revoluci do světa tvorby obsahu díky řadě Creator Solutions, která obsahuje kompletní sadu výkonných řešení pro tvůrce včetně notebooků, monitorů, základních desek, grafických karet, chladičů CPU typu vše v jednom, softwaru a mnoha dalších.

Součástí těchto řešení je ProArt Studiobook 16 3D OLED (H7604 ) – první mobilní 3D OLED pracovní stanice pro tvůrce na světě – se stupňovitým pantem umožňujícím tenčí rámečky obrazovky, ventilačními otvory vzadu a obrazovkou, kterou lze pozorovat z jakéhokoli úhlu. Sledování jeho 3D OLED displeje nevyžaduje brýle a umožňuje rychlejší a intuitivnější tvorbu 3D obsahu. Technologie Spatial Vision převádí v reálném čase 2D obsah na 3D. Toto řešení využívá přelomovou optickou technologii a technologii vykreslování v reálném čase a také exkluzivní softwarové nástroje.

Monitor ASUS ProArt Display PA32UCXR s úhlopříčkou 31,5 palce a rozlišením 4K je vybaven mini-LED IPS panelem s 2304 zónami, který poskytuje úžasně živé a přesné barvy s 97% pokrytím barevného spektra DCI-P3. Zaujme špičkovým jasem 1600 nitů a trvalým jasem 1000 nitů, což zaručuje atraktivní obraz. Díky integrovanému motorizovanému otočnému kolorimetru podporuje automatickou/samokalibraci, což umožňuje snadnou a přesnou rekalibraci v průběhu času. Skutečná 10bitová barevná hloubka umožňuje zobrazit HDR obsah s hlubokou černou a přesnými detaily. Podporuje více formátů HDR, včetně HDR-10 a HLG, a nabízí špičkovou hodnotu barevné odchylky Delta E a technologii ASUS ProArt Hardware Calibration pro optimální přesnost barev.

ASUS ProArt Display PA24ACRV je 23,8palcový QHD monitor, který nabízí 95% pokrytí barevného gamutu DCI-P3. Poskytuje kvalitní obraz díky kompatibilitě s VESA DisplayHDR400 a podpoře formátu HDR-10. Monitor nabízí certifikaci Calman Verified a z výroby je předkalibrován na hodnotu Delta E < 2, což zaručuje výjimečnou přesnost barev ihned po vybalení. Nabízí rozsáhlé možnosti připojení, včetně DisplayPort přes USB-C s 96wattovým napájením, HDMI a USB rozbočovače pro univerzálnější využití. Model PA24ACRV se vyznačuje papírovým obalem a energeticky úsporným výkonem, který splňuje normy ENERGY STAR a EPEAT a později v roce 2023 získá i certifikaci TCO.

ASUS také ukázal aktualizovanou verzi ASUS Control Panel, tedy vylepšený software pro tvůrce umožňující vlastní nastavení. Díky novému uživatelskému rozhraní, rozvržení s možností změny velikosti a integraci s různými aplikacemi nabízí Control Panel více možností, jak zefektivnit kreativní práci. Automaticky přepíná profily při spuštění konkrétních aplikací, a to nejen aplikací Adobe, ale i Microsoft Office, Spotify, YouTube, prohlížečů a dalších. Nový Control Panel také rozšiřuje svou podporu na všechny dotykové monitory ASUS. Již dříve podporoval notebooky s displeji ScreenPad Plus a dotykové monitory ProArt.

Na stánku ASUS je k vidění také kompletní ekosystém komponent ProArt, který zahrnuje nový all-in-one chladič procesoru ProArt LC 420 a řadu základních desek a grafických karet ProArt proslulých svým minimalistickým designem.

Dalším působivým tenkým a lehkým řešením pro tvůrce je Zenbook Pro 16X OLED (UX7602BZ) – dosud nejvýkonnější Zenbook vytvořený ve spolupráci se společností Intel využívající řešení ASUS Supernova System-on-Module (SoM). Zenbook Pro 16X OLED má špičkový dotykový displej OLED HDR NanoEdge s poměrem stran 16:10 a rozlišením 3,2K, obnovovací frekvencí 120 Hz a mechanismem Active Aerodynamic System Ultra (AAS Ultra), který automaticky vyklápí klávesnici. To zajišťuje komfortní úhel při psaní a zlepšuje chlazení systému při maximálním výkonu.

Řešení pro inteligentnější a zdravější budoucnost

ASUS představil na veletrhu Computex 2023 i svá řešení pro oblast zdravotnictví. Ukázal první chytrý zdravotní náramek na světě se senzory pro měření na špičce prstu a přenosný ruční ultrazvuk. Hodinky ASUS VivoWatch 5 AERO jsou vybaveny dvěma EKG a PPG senzory, které měří puls (PTT), srdeční frekvenci, obsah kyslíku v krvi, monitorují spánek a zdravotní údaje v reálném čase. Integrovaný GPS a G-senzor také umožňují spolehlivé a přesné měření cvičení.

ASUS Portable Ultrasound Solution je řada kompaktních a lehkých ultrazvukových řešení pro lidi i zvířata, která se vyznačují bezdrátovým připojením a výdrží baterie až 4 hodiny. Inteligentní přístroj zobrazuje vysoce kvalitní snímky a nabízí intuitivní rozhraní s flexibilními nástroji pro správu snímků, a je proto vhodný pro použití zdravotnickým personálem v terénu.

Nejnovější notebooky ASUS disponují antibakteriální úpravou s ionty stříbra ASUS Antimicrobial Guard Plus[2], která využívá antibakteriální prostředek IONPURE od společnosti Ishizuka Glass. Bylo prokázáno, že tento inovativní povrch zabrání s účinností 99 % množení virů a bakterií, včetně COVID-19 za dobu 24 hodin[3]. Je důkladně testován[4] proti virům, jako je chřipka typu A (H3N2) a H1N1, a splňuje testovací protokoly ISO 21702 a ISO 22196[5], což zajišťuje hygieničtější používání.

Další novinkou určenou pro zdravotní péči je monitor ASUS HA2741A splňující specifické potřeby profesionálů na klinikách a v nemocnicích. Je vybaven 27palcovým 4MP IPS panelem s jasem 350 nitů a poskytuje ostrý a přesný obraz pro lékařské účely. Odpovídá standardu DICOM Part 14 a zajišťuje konzistentní a spolehlivý obraz. Monitor automaticky kompenzuje změny okolního světla a zachovává přesnost křivky DICOM. Díky antireflexním vlastnostem a technologii Eye Care+ je prioritou ochrana očí uživatelů při dlouhodobém používání. Antimikrobiálně ošetřený kryt a shoda s normou IEC 60601-1-2 pro elektromagnetickou kompatibilitu v oblasti medicíny zvyšují vhodnost pro zdravotnická zařízení. Nabízí ergonomické nastavení a kompatibilitu s nástěnnými držáky VESA, takže umožňuje flexibilní polohování. ASUS HA2741A nabízí i několik možností připojení, včetně DisplayPortu, HDMI, USB-C a USB rozbočovače, což zajišťuje bezproblémovou integraci s pracovními postupy ve zdravotnictví.

Monitory ASUS řady VU (VU249CFE a VU279CFE), které byly rovněž uvedeny na veletrhu Computex, jsou navrženy s ohledem na udržitelnost a při jejich výrobě, včetně obalů, se používají recyklované materiály. Monitory budou během roku 2023 splňovat požadavky na různé ekologické značky, jako je ENERGY STAR, certifikace TCO a EPEAT. Tyto certifikáty zaručují, že monitory splňují vysoké standardy udržitelnosti a snižují svůj dopad na životní prostředí po celou dobu svého životního cyklu. Monitory řady VU s tenkým designem a různými barevnými variantami, jako jsou Quiet Blue, Grey Green, Astro Beige a Pink Clay, nabízejí obnovovací frekvenci 100 Hz, panel IPS a aplikaci DisplayWidget Center pro snadné úpravy nastavení. Tyto monitory s označením ASUS Eye Care Plus nabízejí technologii flicker-free, nastavitelným filtrem modrého světla, připomínkou odpočinku a režimem augmentace barev, který snižuje namáhání očí a zvyšuje soustředění. Monitory řady VU jsou určeny uživatelům, kteří upřednostňují styl, udržitelnost a výkon.

ASUS také představil zařízení TUF Gaming Capture Box-4KPro, které hráčům nabízí snadné streamování videa ve vysoké kvalitě. Díky kompatibilitě s rozhraním HDMI 2.1 umožňuje zařízení průchod HDR s podporou až 4K videa při obnovovací frekvenci 144 Hz a zajišťuje streamování videa ve velmi vysoké kvalitě až do rozlišení 4K při 60 snímcích za sekundu. Podporuje také funkci VRR passthrough, která zajistí hraní bez zpoždění a trhání obrazovky. Kromě toho je novinka vybavena dvěma 3,5mm konektory, certifikovanou kompatibilitou s OBS a vestavěným upscalingem a downscalingem. Zařízení má hliníkový vnější plášť, který odvádí teplo a zvyšuje celkovou odolnost.

Další novinkou z nabídky značky TUF je herní monitor TUF Gaming VG27AQML1A s úhlopříčkou 27 palců a rozlišením QHD. Díky rychlému IPS panelu a přetaktované obnovovací frekvenci až 260 Hz poskytuje velmi plynulý obraz pro profesionální hráče. Monitor je vybaven technologií ASUS Extreme Low Motion Blur Sync (ELMB Sync), která kombinací technologie ELMB a technologie proměnlivé obnovovací frekvence (VRR) eliminuje ghosting a trhání obrazu. Podporuje FreeSync Premium, je kompatibilní s G-Sync a VESA AdaptiveSync a nabízí plynulé hraní bez trhání, protože ve výchozím nastavení umožňuje proměnlivou obnovovací frekvenci. Monitor využívá technologii HDR (High Dynamic Range) s podporou DisplayHDR 400, která vylepšuje světlé i tmavé oblasti a oživuje hry úžasnými vizuálními detaily.

Na stánku ASUS si návštěvníci mohou prohlédnout i revoluční základní desku TUF Gaming B760M-BTF WiFi D4 se skrytými konektory, a to buď jako koncept základní desky Z790 nebo v rámci PC sestavy. Díky konektorům prakticky ukrytým na spodní straně základní desky zajišťuje BTF provedení čisté vedení kabelů, takže je ideální pro nadšené stavitele PC. Nejen zjednodušuje vedení kabelů nováčkům, ale také zlepšuje celkový vzhled PC, protože ukazuje komponenty bez nevzhledných kabelů. Skryté konektory navíc usnadňují proudění vzduchu, což přináší vynikající chladicí výkon a uživatelům zase atraktivní vizuální zážitek.

Stánky ASUS a ROG na veletrhu Computex 2023 se nacházejí na výstavišti Taipei Nangang v hale 1, resp. 4F, číslo stánku M0510 (ASUS) a M0810 (ROG), a budou otevřeny od 30. května do 2. června a to vždy od 9:30 do 17:30.

 

  1. Průměrný výsledek v MyASUS Splendid při nastavení barevného gamutu Display P3 a sRGB: Delta-E < 1, +/- 0,5; může se lišit v závislosti na specifikacích.
  2. Chcete-li zjistit, které konkrétní oblasti na vašem modelu jsou chráněny technologií ASUS Antimicrobial, naleznete další informace na webových stránkách příslušného produktu.
  3. 3 Klinické testování podle standardního protokolu ISO 21702 a ISO 22196 prokázalo, že množení virů a bakterií bylo eliminováno z 99 % za dobu 24 hodin. Snížení počtu potenciálně škodlivých mikroorganismů o 99 % je definováno jako pokles počtu virů a bakterií na povrchu z 1 000 000 (cfu/pfu) na 100 (cfu/pfu).
  4. 4 Testy na COVID-19, H3N2, H1N1, E. coli a stafylokokus provedly nezávislé laboratoře třetích stran: Boken Quality Evaluation Institute, Japan Textile Products Quality and Technology Center a National Defense Medical Center.
  5. 5 Testy ISO 21702 na varianty SARS-CoV-2 (Omicron, BA.5), H3N2, H1N1 a testy ISO 22196 na bakterie stafylokoka a E. coli.