Studie Cisco: přechod firem do multicloudu přináší problémy se zabezpečením přístupu uživatelů

Společnost Cisco zveřejnila studii Global Networking Trends Report, která zkoumala nejlépe poskytnout distribuovaným pracovníkům konzistentní, bezpečné a odkudkoli dostupné připojení k aplikacím v multicloudovém prostředí. Zpráva analyzuje, jak organizace nasazují síťové technologie, aby podpořily digitální transformaci.

Global Networking Trends Report vychází z průzkumu mezi 2 500 vedoucími IT pracovníky ve 13 zemích a identifikuje klíčové trendy pro budování sítí a vytvoření úspěšné cloudové strategie.

Hybridní práce představuje výzvu pro bezpečné připojení

Hybridní práce nadále zvyšuje problémy s bezpečným připojením. Vynucuje potřebu nových přístupů k bezpečnému připojení vzdálených pracovníků k podnikovým datům a prostředkům v multicloudových prostředích.

  • Přestože se zaměstnanci vracejí do kanceláří, více než 40 % jich nadále pracuje na dálku buď na plný úvazek, nebo několik dní v týdnu.
  • Tradiční bezpečnostní modely se ukazují jako zastaralé. Více než polovina bezpečnostních profesionálů (51 %) v průzkumu označila cloud za bezpečnostní riziko a 39 % dotázaných vidí hlavní problém v růstu počtu vzdálených pracovníků.

Přechod ke cloudu a multicloudu se zrychluje

  • Firmy pokračují v adopci cloudových platforem. Více než tři čtvrtiny společností (78 %) plánuje do roku 2025 umístit v cloudu přes 40 % workloadů.
  • 42 % respondentů průzkumu uvádí, že kvůli rychlejšímu vývoji a nasazování aplikací využívají multicloudové prostředí.

Největší síťovou výzvou je zabezpečení přístupu uživatelů ke cloudovým aplikacím

Udržení end-to-end vhledu v celém řetězci poskytování digitálních služeb (např. mezi uživatelem a cloudem) pro zajištění konzistentní zkušenosti s aplikacemi představuje hlavní problém firemních IT profesionálů.

  • 41 % respondentů uvádí jako hlavní výzvu zajištění bezpečného přístupu k aplikacím distribuovaným ve více cloudech.
  • Druhý největší problém je podle studie (37 % respondentů) získání komplexního přehledu o výkonu a zabezpečení sítě, protože stále více provozu vzniká nebo končí za hranicemi podnikové sítě.

„Síť je základním nástrojem digitální transformace. Priority v oblasti IT se mění a aspekty bezpečnosti, agility a obchodní výkonnosti jsou již pro IT týmy minimálně stejné důležité, jako náklady a správa sítě. A vítězit budou řešení, která nabízejí komplexní přehled a automatizaci. I když trendy identifikované ve zprávě jsou důležité samy o sobě, skutečná hodnota spočívá v tom, že mohou sloužit jako podklad pro další rozhodování,“ uvedl technický ředitel české pobočky Cisco Pavel Křižanovský.

Další informace