Celosvětový objem bezhotovostních plateb rostl téměř o 10 procent

 

Růst a regulační tlak urychlují transformaci zpracování plateb

 

Objem bezhotovostních plateb vzrostl celosvětově podle odhadů o 9,4 procent na rekordních 366 miliard transakcí za rok 2013. Důvodem byl výrazný růst na rozvíjejících se trzích a použití kreditních (růst o 9,9 procent) a debetních karet (růst o 13,4 procent). Zrychluje využívání elektronických a mobilních plateb a pokračují regulační tlaky, takže platební průmysl hledá nové a inovativní způsoby, jak naplnit požadavky a očekávání zákazníků. Vyplývá to z 10. výroční zprávy World Payments Report (WPR) 2014, kterou vydaly společnosti Capgemini a Royal Bank of Scotland (RBS).

 

Rozvíjející se trhy jsou i nadále klíčové pro růst

Celkově více než 50 procent globálního růstu bezhotovostních plateb pochází z rozvojových zemí, přestože tvoří pouze čtvrtinu velikosti trhu (25,5 procent; 93 miliard transakcí). Čína zůstává relativně zaostalým trhem pro bezhotovostní transakce, ale jeho populace a tempo růstu naznačují, že za určitých podmínek by mohla už v příštích pěti letech předstihnout USA a eurozónu. V současné době jeden z pěti lidí na celém světě, kteří používají mobilní bankovnictví, žije v Číně.

 

Čínu těsně následoval region CEMEA (střední Evropa, Střední východ a Afrika) s tempem růstu 23,8 procent, rozvíjející se Asie s 22,8 procenty a Latinská Amerika s 11,0 procenty.

 

I přes vysoký růst v rozvíjejících se trzích, jsou USA a eurozóna stále lídry v počtu bezhotovostních transakcí na jednoho obyvatele. Finsko je i nadále jasnou jedničkou s 448 transakcemi na osobu ročně, což je nárůst o 10,6 procent během toku 2012. USA má druhý nejvyšší počet bezhotovostních transakcí na obyvatele, a to 376, jednalo se ovšem o růst pouze o 2,6 procenta v roce 2012.

 

„Rozvojové trhy i nadále píší svůj příběh o růstu, dosáhly impozantního nárůstu o 18,3 % ve srovnání s 4,5 % ve vyspělejších trzích v roce 2012. Tento významný růst představuje obrovskou příležitost pro platební průmysl, a dokonce předpokládáme, že v příští zprávě World Payments Report se bude jednat ještě o vyšší růst. Například Čínu stojí za to v příštích letech sledovat. Zpráva ukazuje, že pokud tempo růstu zůstane na současné vysoké úrovni, mohla by se stát největším trhem pro bezhotovostní transakce během pouhých pěti let. Růst na klíčových trzích vyvíjí tlak na globální trh plateb, aby došlo k inovacím, které vyhoví rostoucí poptávce spotřebitelů,“ říká William Higgins, generální ředitel pro oblast plateb, RBS.

 

Elektronické a mobilní platby se sbližují a mění trh plateb

Aktivnější využívání tabletů a smartphonů přispívá ke slučování elektronických a mobilních plateb, což představuje novou výzvu pro poskytovatele platebních služeb (PSP). V roce 2015, Mobilní platby dle předpokladů porostou v roce 2015 na 60,8 procent, zatímco růst elektronických plateb pravděpodobně zpomalí na 15,9 procent, jelikož stále více lidí používá mobilní zařízení pro své platby. Tento trend ještě zvyšuje tlak na PSP, aby modernizovali svou infrastrukturu pro zpracování plateb a podporovali široké spektrum inovací zaměřených na zákazníky.

 

„Podle letošní zprávy World Payments Report měla většina tradičních poskytovatelů plateb jako jednu ze svých krátkodobých priorit transformaci zpracování plateb,“ říká Jean Lassignardie, výkonný ředitel pro prodej a marketing, Capgemini Financial Services. „Nicméně tlak přichází nejenom od konkurence, ale i od nových regulačních iniciativ. Cílem je, aby došlo k poskytování inovací nové generace, jako jsou Square, IZettle a Swift. To vyžaduje, aby poskytovatelé rozvíjeli dlouhodobou vizi pro zpracování plateb a takticky ji naplňovali prostřednictvím strategických, agilních projektů s krátkým cyklem, které umožní okamžité výhry a přitom budou budovány dlouhodobé přidané hodnoty.“

 

Zpráva ale také zdůrazňuje potřebu střednědobých a dlouhodobých transformačních priorit, jakými je například použití jedné integrované platební platformy (se společným základem pro maloobchodní i podnikové platby) s konceptem platebních uzlů na všechny oblasti plateb a řešení pro konvergenci karet/plateb, což je zásadní pro podporu inovací zaměřených na zákazníky.

 

Průmysl se snaží uspokojit poptávku spotřebitelů

Růst platebního průmyslu v kombinaci s rychlým tempem přijímání nových regulatorních nařízení vyžaduje od poskytovatelů platebních služeb flexibilitu a nutnost přizpůsobit se. Více než 50 procent nových klíčových regulačních a průmyslových iniciativ (KRII) se zaměřuje na inovace a řada z nich hraje významnou roli při snižování rizika, zvyšování transparentnosti, zlepšování hospodářské soutěže a usnadňování standardizace. Se vznikem těchto nových KRII existují tendence, aby docházelo po celém světě ke kaskádovému šíření regulačních iniciativ napříč regiony. Iniciativy, jako platby v reálném čase, tlak na mezibankovní poplatky na kartě a zlepšení správy plateb, jsou příkladem takových kaskádových regulací.

 

Zpráva zdůrazňuje, že mnoho nových KRII rozšířilo oblast stávajících iniciativ, takže se zesílí vedlejší efekty spojené s novými právními úpravami v jednotlivých regionech, které ovlivňují stávající předpisy a zlepšují návrhy platebního průmyslu jako celku. Rozpoznání těchto trendů bude mít kritický význam pro efektivitu provozu poskytovatelů platebních služeb působících na více územích.

 

Celý report je k dispozici na stránkách www.worldpaymentsreport.com.