Domácnost ovládaná aplikací pomáhá ušetřit energii

V dnešní době umožňují chytré technologie ovládat mnoho součástí domácnosti – osvětlení, topení, chlazení či žaluzie – a stávají se tak čím dál častěji její běžnou součástí. Ještě na vyšší úroveň to pak celé posouvá mobilní aplikace, pomocí které můžete řídit vaši domácnost jak z pohodlí domova, tak i mimo něj. Navíc si rozumí s produkty od různých výrobců. Chytrá domácnost se tak stává ještě chytřejší. Rovněž efektivně hlídá spotřebu energií nebo včas nahlásí požární poplach. Aplikace Wiser KNX od Schneider Electric přináší všechny možnosti řízení chytré domácnosti.

Mobilní aplikace Wiser KNX umožňuje uživatelům plně ovládat různé prvky domácnosti pomocí mobilního telefonu. Řídí osvětlení, stínění, vytápění, klimatizaci a mnoho dalšího.

V aplikaci je velmi oblíbená funkce nastavení takzvaného odchodového tlačítka, kdy na jeden klik vypnete všechny vybrané spotřebiče, zhasnete, zatáhnete a zamknete. „Další zajímavostí je záložka Energie, ve které uživatel získá přehled nejen o aktuálních spotřebách v domě či domácnosti, ale může se i zpětně podívat a porovnat historii nebo si své měsíční čerpání energií přepočítat na koruny, aby věděl, jaký účet ho na konci roku čeká. Díky tomu má své náklady plně pod kontrolou,“ vysvětluje Jan Pluhař, aplikační specialista KNX ze Schneider Electric. Aplikace neustále monitoruje stav vaší domácnosti a pokud chcete, zasílá notifikace s aktuálními informacemi na váš chytrý mobilní telefon, hodinky nebo tablet. Včas vás tak třeba upozorní na požární poplach. S pomocí Wiser KNX můžete také tvořit časové plány s ohledem na počet lidí, kteří se doma nachází, nebo na jejich momentální aktivitu.

Aplikaci, která pomáhá řídit vaši domácnost, vyvíjí a zdokonalují pro celý svět vývojáři v České republice v technologickém centru Schneider Electric v Napajedlech u Zlína. Aplikace Wiser KNX je již dostupná v mnoha zemích jako jsou Německo, Francie, země Skandinávie a nově i v České republice – a to dokonce v českém jazyce. Lze ji stáhnout zdarma pro zařízení iOS (Apple) i Android. Slouží především pro ovládání systému KNX. Napojíte ji ale snadno i na vybraná bezdrátová zařízení od Schneider Electric, jako je například čidlo záplavy nebo kouře, magnetický kontakt oken, dveří či vrat a tak podobně a pak není potřeba dalších instalací a zásahů. Výhodou aplikace je, že dokáže ovládat KNX produkty různých výrobců, se kterými ji jednoduše propojíte. Stačí k tomu doma nainstalovat řídící systém KNX a kontrolér KNX od Schneider Electric, které vám propojení a řízení umožní.

„Aplikace Wiser KNX pomáhá především v domácnostech, ale své využití najde i v obchodech či kancelářích. Je navržena tak, aby uživatelům poskytovala maximální flexibilitu a pohodlí bez ohledu na to, v jakém prostoru ji zrovna využívají. Díky ní odpadá neustálé vracení se ode dveří a kontrolování, zda jste zhasli světlo nebo zavřeli vrata od garáže,“ dodává Jan Pluhař. Jan Pluhař rovněž uvádí, že s využitím dostupných technologií mohou budovy zvýšit svou energetickou účinnost až o desítky procent, k čemuž může přispět právě i systém KNX od Schneider Electric.

Aplikace Wiser KNX představuje inovativní krok směrem k jednoduchému a personalizovanému ovládání chytrých domovů, a to díky kombinaci široké funkcionality, české lokalizace a možného napojení na různé druhy KNX produktů od různých výrobců.