Huawei na MWC 2024: 5G je na cestě k úspěchu

Sítě 5G byly do komerčního provozu nasazeny před pěti lety a od té doby pokořily všechny zásadní milníky předchozích generací. Podle lídrů v odvětví však ještě nenaplnily svůj potenciál. Jak by mohla vypadat nejbližší budoucnost spojená s technologiemi 5G a 5.5G nastínil na největším veletrhu mobilních technologií MWC Barcelona 2024 viceprezident společnosti Huawei Li Pcheng. Na setkání pod názvem 5G Beyond Growth Summit představil způsoby, jakými mohou operátoři profitovat z pokroku nových sítí a plně vytěžit jejich slibný potenciál.

„Sítě 5G jsou na dobré cestě k obchodnímu úspěchu,“ sdělil Li Pcheng účastníkům summitu. Od svého prvního komerčního nasazení v roce 2019 získaly sítě nové generace již 1,5 miliardy uživatelů po celém světě, což je téměř dvakrát rychleji v porovnání se sítěmi 4G, které tohoto milníku dosáhly za devět let. V současné době využívá 5G 20 % všech mobilních zákazníků. Tito uživatelé generují 30 % veškerého mobilního provozu a podílejí se na 40 % příjmů z mobilních služeb.

Rozvoj nové technologie navíc neustále postupuje a zákazníci se tak už letos dočkají dalšího velkého vylepšení. „5.5G se začne komerčně využívat v roce 2024 a díky prolínání 5.5G, AI a cloudových služeb budou operátoři moci využít potenciál nových aplikací a možností,“ uvedl Li Pcheng. Operátorům zároveň v tomto ohledu doporučil zaměřit se na vysoce kvalitní sítě, vícerozměrnou monetizaci, nové služby a generativní AI.

Kvalitní sítě jsou základem obchodního úspěchu

Vysoká kvalita mobilních sítí znamená větší ochotu zákazníků připlatit za vylepšení svých mobilních balíčků. Očekává se, že tito uživatelé mohou výrazně navýšit síťový provoz, což operátorům umožní maximalizovat jejich kapacitu. Z tohoto důvodu se stále více operátorů začíná zaměřovat na strategické cíle, které zahrnují výstavbu vysoce kvalitních sítí 5G.

Na Blízkém východě již někteří operátoři úspěšně zavádějí 5G FWA (Fixed Wirelles Access) díky nasazení technologií Massive MIMO. V současné době jsou prostřednictvím 5G FWA připojeny téměř 3 miliony domácností, které tímto stabilně generují a navyšují příjmy operátorů.

Vícerozměrná monetizace maximalizuje hodnotu každého bitu

Více než 20 % globálních operátorů nabízejících 5G služby již přijalo modely cenového odstupňování dle poskytované rychlosti. Například v Thajsku jeden z operátorů před nedávnem nabídl svým zákazníkům produkt 5G Boost Mode, který umožňuje zvolit si mezi různými úrovněmi rychlostí tu, která bude nejlépe vyhovovat individuálním potřebám zákazníka. Tento model pomohl operátorovi zvýšit průměrný výnos na jednoho uživatele (ARPU) o přibližně 23 %. V Číně naopak jeden z operátorů uvedl na trh balíček garantovaného uplinku, který má fanouškům živého vysílání poskytnout plynulý zážitek ve vysokém rozlišení. Tato služba se začala velmi rychle těšit oblibě a pomohla operátorovi zvýšit ARPU o více než 70 %.

Nové služby pro dlouhodobě udržitelný růst

Pozornost spotřebitelů si v poslední době také čím dál více získávají nové typy služeb, jako jsou cloudové telefonní systémy, New Calling, nebo 3D obraz bez brýlí. Stále populárnější jsou například virtuální avataři, kteří jsou přidanou hodnotou vizualizovaného hlasového volání New Calling. Uživatelé jsou také ochotni platit více za služby, které poskytují zážitek v reálném čase, jako je třeba jednorázové vyřízení pojistné události vozidla.

Potenciál 5G lze rozvíjet nejen v rovině uživatelských zážitků, ale samozřejmě také v řadě průmyslových odvětví. Například v Číně využívá soukromé 5G sítě již více než 50 000 subjektů napříč 50 odvětvími. Očekává se, že nové možnosti spojené s nástupem 5.5G, včetně deterministické latence, přesného určování polohy a pasivního internetu věcí, vytvoří ještě více příležitostí pro operátory na trhu B2B.

Generativní AI posune mobilní průmysl do nové éry

Podle International Data Corporation dosáhnou celosvětové dodávky mobilních telefonů s umělou inteligencí v roce 2024 počtu zhruba 170 milionů kusů a jejich podíl bude tvořit kolem 15 % všech dodávek chytrých telefonů. Telefony s umělou inteligencí příští generace budou mít výkonnější úložiště, displej i zobrazovací funkce, díky čemuž budou moci poskytovat zcela nové služby a zážitky. Aplikace podporované těmito telefony nabízející například herní obsah s umělou inteligencí (AIGC) budou generovat stovky miliard GB dat a vytvoří nové příležitosti pro operátory. „Společně s operátory uvolníme potenciál 5G a 5.5G a staneme se hnacím motorem neuvěřitelného nového růstu,“ shrnul Li Pcheng závěrem.