Je pro SAP rychlejší SAP nebo Oracle?
Oracle vydal výsledky vlastního bechnmarku, ze kterého vychází, že při srovnatelných parametrech hardwaru je databázový server Oracle 12c s in-memory ve výkonu v SAP aplikacích 2x rychlejší než řešení s in-memory SAP HANA.
Nejnižší hardwarová konfigurace byla na straně Oracle databázový server Exadata se 2 procesory Intel Xeon E5-2699 2,3GHz s 512 GB paměti a 4 aplikační servery Exalogic se 4 procesory Xeon E5-2697 2,7GHz a 1 TB paměti. Soupeřem byl Dell PowerEdge R730 s 2 procesory E5-2699 na 2,3GHz s 512 GB paměti a 2 aplikační servery Dell PowerEdge R910 se 4 procesory Xeon E7-4870 na 2,4GHz s 512 GB paměti.
Softwarová výbava u Oracle zahrnovala Oracle Enterprise Linux 6, Oracle Database 12c, SAP NetWeaver 7.40, na druhé straně pak SuSE Linux Enterprise Server 11, SAP HANA 1.0 a SAP NetWeaver 7.31.
Uvedené sestavy, bez ohledu na konfiguraci a optimalizaci jednotlivých komponent, nejsou identické a ukazují na jeden z hlavních problémů podobných srovnání – stěží lze postavit dvě zcela identická řešení na různých platformách, v tomto konkrétním případě je například otázka, jak výkon ovlivní to, že Oracle má 4 aplikační servery, SAP dva a že dvojici SAP/Dell chybí 0,5TB paměti a také jaký může být rozdíl ve výkonu mezi intelovskými procesory E5 vs. E7 s různými frekvencemi v podnikovém nasazení.
Každopádně Oracle předkládá zajímavou alternativu, tedy provozovat SAPovské aplikaci ne na in-memory databázi SAP HANA, ale na oraclovském in-memory. SAP chce převést zákazníky, kteří provozují jeho řešení na databázi Oracle k sobě, protože jde o nemalé částky a navíc Oracle je konkurentem v podnikových aplikacích. A Oracle samozřejmě nechce o tento trh přijít. SAP by přitom takovou možnost měl podporovat ještě dalších 10 let, do roku 2025, poté už bude vše jen na SAP HANA.
Jaké hlavní argumenty Oracle v souvislosti s výsledky benchmarku uvádí? 2x rychlejší analytika, nákladově efektivnější in-memory řešení, „zlatý standard“ v databázových řešeních, výkon ve zpracování transakcí.