Oracle představuje Exadata X3 Database In-Memory Machine

V úvodním vystoupení na konferenci Oracle OpenWorld představil výkonný ředitel společnosti Oracle Larry Ellison systém Oracle Exadata X3 Database In-Memory Machine. Jedná se o nejnovější generaci těchto databázových strojů, které nyní využívají technologii in-memory (zpracování dat přímo v operační paměti bez nutnosti přistupovat na datové úložiště). Nový systém je klíčovou součástí infrastruktury produktů Oracle Cloud.

Systémy Oracle Exadata X3-2 Database In-Memory Machine a Oracle Exadata X3-8 Database In-Memory Machine dokáží ukládat až stovky terabajtů komprimovaných uživatelských dat v paměti Flash nebo RAM. Tímto způsobem se prakticky eliminují ztráty výkonu způsobované pomalým přístupem na pevné disky při čtení a zápisu dat. Systémy Exadata X3 jsou ideální databázovou platformou pro cloud computing s různorodými úlohami, jejichž náročnost lze navíc těžko předem odhadnout.

Cílem společnosti Oracle bylo, aby systém Oracle Exadata X3 Database In-Memory Machine nabídl co nejvyšší výkon při co nejnižších nákladech. Za tímto účelem je implementována technologie mass memory hierarchy (masivní hierarchie paměti), která automaticky přesouvá veškerá aktivní data do paměti Flash a RAM; naopak data používaná méně aktivně se ponechávají na levných discích.

Nově nabízená konfigurace systému v 1/8 racku (skříně) umožňuje nasadit Oracle Exadata X3-2 Database In-Memory Machine cenově velmi efektivním způsobem. Toto řešení se hodí pro méně náročné úlohy, testování, vývoj a systémy zotavení po havárii (disaster recovery). Jde o plně redundantní systém použitelný i pro kritické aplikace.

Technologie nové generace přinášejí dramatické zvýšení výkonu

Systémy Oracle Exadata X3 Database In-Memory Machine využívají kombinaci škálování mezi servery a úložnými systémy (scale-out, tj. škálování mezi více systémy), síťové propojení InfiniBand, pokročilé techniky ukládání dat a vyrovnávání paměti, paměť Flash přes rozhraní PCI a hybridní sloupcovou kompresi pro data v databázových tabulkách. Výsledkem je extrémní výkon a dostupnost veškerých pracovních úloh prováděných v databázi Oracle.

Oracle Exadata X3 Database In-Memory Machine přináší díky nejmodernějším technologiím podstatné zvýšení výkonu:

- Oproti předešlé verzi je podporována až 4krát větší kapacita paměti Flash, o 40 % se zrychlila odezva. Ve spojení s unikátní hybridní sloupcovou kompresí pak lze stovky terabajtů uživatelských dat zpracovávat přímo v paměti Flash.
- Aktualizovaný software Exadata Smart Flash Cache pro řízení vyrovnávací paměti umožňuje zapisovat do databáze až 20krát více dat. Nový software lze spustit i na předchozí verzi systémů Exadata; v tomto případě se kapacita zápisu zvýší 10krát.
- Oracle Exadata X3-2 Database In-Memory Machine obsahuje až o 33 % více procesorových jader. Používá se nejnovější řada procesorů, osmijádrové Intel® Xeon E5-2600.
- Systém Oracle Exadata X3-2 rozšiřuje 10Gb ethernet i do prostředí datových center. Na 1 racku je k dispozici 40 síťových portů pro desetigigabitový ethernet.
- 30 % se snižují nároky na napájení a chlazení.

Konfigurace podle konkrétních potřeb zákazníka

Systém Oracle Exadata X3-2 Database In-Memory Machine je dostupný v konfiguracích full-rack, half-rack, quarter-rack a nově i levné podobě eighth-rack (stroj zaujímající pouze osminu skříně). Díky tomu je systém vhodný pro širokou škálu úloh. Systémy Oracle Exadata X3-8 Database In-Memory Machine jsou k dispozici v podobě full-rack. Oba systémy X3 podporují konfigurace ve více skříních (multi-rack), což zajišťuje téměř neomezenou škálovatelnost.

X3-8 Database In-Memory jsou plně kompatibilní s předcházejícími generacemi databázových strojů Exadata a současné systémy mohou být upgradovány. Databázové stroje Oracle Exadata X3 lze okamžitě použít pro jakoukoliv aplikaci certifikovanou se systémy Oracle Database 11 g R2 a Oracle RAC (Real Application Clusters). Týká se to např. produktů SAP, Oracle Fusion Applications, Oracle PeopleSoft, Oracle Siebel CRM, Oracle E-Business Suite a tisíců dalších aplikací.

Systém Oracle Exadata má jedinečné vlastnosti. Dokáže spustit libovolnou databázovou aplikaci na plně škálovatelné architektuře, která kombinuje masivní využití paměti za účelem dosažení co nejvyššího výkonu a levné pevné disky zajišťující vysokou kapacitu. Jde o ideální řešení pro nasazení databází v prostředí založeném na cloudu, “ uvedl Andrew Mendelsohn, senior viceprezident pro technologie databázových serverů ve společnosti Oracle.

Podrobnější informace (v angličtině)
- Databázový stroj Oracle Exadata
- Oracle Exadata X3-2 Database In-Memory Machine
- Oracle Exadata X3-8 Database In-Memory Machine
- Databáze Oracle 11g
- Diskuse o databázi Oracle: Blog, Facebook a Twitter
- Konference Oracle OpenWorld 2012
- Hlavní projevy na Oracle OpenWorld 2012
- Konference Oracle OpenWorld na Facebooku
- Konference Oracle OpenWorld na Twitteru
- Blog společnosti Oracle o konferenci OpenWorld<
- Oracle OpenWorld na LinkedIn

O konferenci Oracle OpenWorld
Konference Oracle OpenWorld v San Francisku je nejvýznamnějším setkáním roku pro zákazníky a partnery společnosti Oracle i pro všechny odborníky na příslušné technologie. Cílem této akce je pomoci podnikům v optimalizaci stávajících systémů a při porozumění průlomovým budoucím technologiím. Konference se účastní více než 50 000 návštěvníků z více než 140 zemí. Nabízí více než 2 100 vzdělávacích setkání, 400 ukázek produktů a stánky 450 partnerů. Zákazníci zde představují své inovativní aplikace, middleware, databáze, servery, úložné systémy i řešení infrastruktury založené na produktech společnosti Oracle. Konference Oracle OpenWorld 2012 probíhá od 30. září do 4. října v San Francisku v komplexu Moscone Center.

Podrobnější informace (v angličtině):
- www.oracle.com/openworld. Program lze v přímém přenosu sledovat na YouTube. Zapojte se do diskusí na Twitteru, Facebooku a na blogu společnosti Oracle věnovaném konferenci OpenWorld.

O společnosti Oracle
Oracle (NASDAQ: ORCL) vytváří hardware a software pro spolupráci v cloudu i v datových centrech. Pro více informací navštivte www.oracle.com.