Oracle Solaris 11.1: Nejlepší UNIX pro databáze a kritické cloudy

Nová verze operačního systému Oracle Solaris 11.1 přináší více než 300 vylepšení týkajících se výkonu i funkčnosti. Zákazníci budou moci na novou verzi přejít rychle a snadno, protože nástroj pro upgrade je zabudován přímo do verze Oracle Solaris 11.

OS pro cloud a datová centra

Oracle Solaris 11 je prvním operačním systémem s plnou podporou cloudu. Zákazníci mohou s jeho pomocí vytvářet vysoce škálovatelné cloudy vhodné pro podnikové nasazení, ať už mají podobu IaaS (infrastruktura jako služba), PaaS (platforma jako služba) nebo SaaS (software jako služba). Hardwarovým základem těchto cloudů mohou být servery i předpřipravené, jako celek navržené systémy založené na procesorech SPARC nebo x86.

Systém Oracle Solaris 11 se používá v serverech řady SPARC T-Series, v SPARC SuperCluster T4-4, databázovém stroji Oracle Exadata a v systému Oracle Exalogic Elastic Cloud. Jde o významný stavební blok, který společnosti Oracle umožňuje nabízet optimalizovaná datová centra. Oracle Solaris 11 je již implementován pro provoz kritických aplikací prakticky ve všech průmyslových odvětvích – včetně finančních a komunikačních služeb, zdravotní péče, maloobchodu, ve veřejném sektoru i zábavním průmyslu. Tisíce zákazníků nasadilo Solaris 11 v desítkách tisíc systémů.

 

Databáze, virtualizace, správa

Operační systém Oracle Solaris 11.1 je nejlepším systémem UNIX pro nasazování produktů Oracle. Je optimalizován pro nejnovější databázové technologie. Ze všech unixových platforem poskytuje při provozu databáze Oracle nejvyšší výkon, dostupnost i propustnost (I/O – vstup/výstup).

Součástí nové verze systému Oracle Solaris jsou funkce podporující infrastrukturu cloudu. Vestavěna je velmi efektivní podpora virtualizace na úrovni operačního systému, sítí i úložných prostředí. Vylepšen byl výkon systému, pokud je nasazen ve virtualizovaném prostředí na serveru Oracle VM Server for SPARC nebo Oracle VM Server for x86. Poprvé v produktech tohoto typu je podporován nový otevřený standard, souborový systém FedFS (Federated File System), který poskytuje jednotný jmenný prostor na úrovni cloudu. Rozšířena je rovněž podpora pro softwarově definované sítě. Zóny Oracle Solaris Zone poskytují v novém systému více než 4krát vyšší výkon. Automatické sdílení úložišť umožňuje snadný přesun zón mezi systémy.

Klíčovou vlastností nového systému je extrémní dostupnost podnikových aplikací včetně těch kritických, navíc ve vysoce zabezpečeném prostředí. Jedná se cenově efektivní řešení pro agilní cloud. Obnova po havárii (disaster recovery) může probíhat i mezi geograficky oddělenými datovými centry, což zajišťuje replikace pomocí zařízení Oracle Sun ZFS Storage Appliance.

Významnou součástí systému je nástroj pro správu Oracle Enterprise Manager Ops Center, který umožňuje komplexní řízení hardwaru, operačních systémů i virtualizovaných prostředí na úrovni celé společnosti. Zákazníci mohou tento nástroj získat bez dodatečných nákladů.

Systém Oracle Solaris 11 garantuje kompatibilitu s předchozí verzí na úrovni binárního kódu. Upgrade je díky tomu snadný a bezproblémový, nijak neovlivní funkčnost aplikací.

 

„Operační systém Oracle Solaris 11 je ten nejlepší UNIX pro provoz aplikací Oracle, nasazení kritické infrastruktury cloudu a ochranu investic zákazníků,“ uvedl John Fowler, výkonný viceprezident společnosti Oracle pro operační systémy. „Vývojáři Oracle Solaris úzce spolupracovali s týmem pro vývoj databáze a výsledkem je kombinované řešení, které může nabídnout pouze společnost Oracle.”

 

Podrobnější informace (v angličtině):

 

 

 

O společnosti Oracle

Oracle (NASDAQ: ORCL) vytváří hardware a software pro spolupráci v cloudu i v datových centrech. Pro více informací navštivte www.oracle.com.