Zrychlení růstu společnosti Lenovo ve 4. čtvrtletí 23/24 – využití příležitostí hybridní umělé inteligence

Skupina Lenovo (HKSE: 992) (ADR: LNVGY) dnes oznámila výsledky za 4. čtvrtletí a celkové výsledky za fiskální rok 2023/24. Po obnovení růstu ve třetím kvartále vykázala Skupina ve 4. čtvrtletí meziroční nárůst tržeb ve všech obchodních oblastech, přičemž tržby Skupiny vzrostly meziročně o téměř 10 % na 13,8 miliardy USD. Čistý zisk se meziročně zdvojnásobil na 248 milionů USD a skladba tržeb z nepočítačových produktů dosáhla historického maxima 45 %. Výsledky Skupiny za 4. čtvrtletí a celkově za druhé pololetí ukazují, jakým způsobem zvládla Skupina Lenovo loňský pokles v odvětví, využila obrovské příležitosti k růstu, které nabízí umělá inteligence a zrychlila dynamiku v celém oboru. Tržby za celý fiskální rok dosáhly hodnoty 56,9 miliard USD a čistý zisk činil 1 miliardu USD. Od druhé poloviny fiskálního roku dosáhla Skupina Lenovo 6% meziročního růstu tržeb. Čistá marže se zotavila z meziročního poklesu v první polovině roku a ve druhé polovině roku se nezměnila.

Skupina je lídrem v éře AI, díky svému komplexnímu portfoliu typu pocket-to-cloud, silnému ekosystému a partnerstvím a schopnostem v oblasti komplexní umělé inteligence. Od oznámení své AI strategie v říjnu 2023 na každoroční akci Tech World, uvedla společnost Lenovo na trh svou první vlnu AI počítačů a také AI funkcí pro další chytrá zařízení, infrastrukturu a chytrá řešení a služby. Skupina očekává že AI počítače – které jsou definované jako zařízení vybavená osobním AI agentem založeným na přirozených interakcích, heterogenních výpočtech, osobní znalostní bázi, napojením na otevřený ekosystém AI aplikací a vlastní ochranou soukromí a zabezpečení – se během příštích tří let přesunou ze své současné pozice prémiových zařízení do mainstreamu, což bude hnacím motorem nového cyklu změn v celém odvětví. Hybridní umělá inteligence také zvyšuje poptávku po AI infrastruktuře a zákazníci stále častěji poptávají řešení a AI služby na míru, zejména v oblasti poradenství, návrhu, nasazení a údržby umělé inteligence.

Dlouhodobé odhodlání společnosti Lenovo a její investice do inovací zaměřené na stěžení technologie v oblasti AI a výpočetní techniky pomáhají společnosti realizovat její vizi „Chytřejší AI pro všechny“ a dále zaujímat vedoucí postavení v éře umělé inteligence. V uplynulém fiskálním roce dosáhla Skupina rekordně vysokých procent jak z pohledu počtu zaměstnanců ve výzkumu a vývoji (R&D) ve výši 26,2 %, tak z pohledu R&D nákladů v poměru k tržbám (3,6 %).

Při pohledu do budoucna Skupinu povzbuzují její výsledky a dynamika druhé poloviny fiskálního roku. Skupina je optimistická, pokud jde o výhled na příští rok. Nadále hodlá setrvat ve vedoucí pozici v oblasti umělé inteligence, investovat do inovací a využívat příležitostí, které hybridní umělá inteligence přináší při zrychlování růstu a udržitelném zachování ziskovosti v rámci celého svého podnikání.

Představenstvo společnosti Lenovo vyhlásilo konečnou dividendu ve výši 3,8 amerických centů, neboli 30,0 HK centů, na akcii za fiskální rok, který skončil 31. března 2024.

Citace generálního ředitele a předsedy představenstva – Yuanqing Yang:

“Výsledky skupiny Lenovo za čtvrté čtvrtletí jasně ukazují, že jsme nejen obnovili růst napříč všemi našimi společnostmi, ale že naše obchodní dynamika se zrychluje díky bezprecedentním příležitostem, které přináší hybridní umělá inteligence. Díky naší strategii chytré transformace a mnohaletým investicím do inovací jsme vybudovali celou řadu AI funkcí a stojíme v čele průkopníků na trhu evolučních AI počítačů. Naší vizí v éře umělé inteligence je Chytřejší AI pro všechny. Jsme přesvědčeni, že díky naší schopnosti realizovat odvážné plány a díky trvalým inovacím, provozní dokonalosti a strategickým partnerstvím v rámci různých ekosystémů dokážeme v nadcházejícím roce dosáhnout udržitelného růstu a zlepšení ziskovosti.“

Nejdůležitější finanční údaje:

Q4 23/24

V milionech dolarů

Q4 22/23

V milionech dolarů

Změna FY 23/24

V milionech dolarů

FY 22/23

V milionech dolarů

Změna
Příjmy skupiny 13,833 12,635 9% 56,864 61,947 (8%)
Zisk před zdaněním 309 130 137% 1,365 2,136 (36%)
Čistý zisk (zisk připadající držitelům vlastního kapitálu) 248 114 118% 1,011 1,608 (37%)
Čistý zisk (zisk připadající držitelům vlastního kapitálu dle jiných standardů než HKFRS) [1] 218 284 (23%) 1,038 1,878 (45%)
Základní zisk na akcii (v amerických centech) 2.02 0.95 1.07 8.41 13.50 (5.09)

Celé znění tiskové zprávy naleznete zde: https://news.lenovo.com/pressroom/press-releases/fy-2023-24/

[1] ] hodnota zisků dle jiných standardů, než HKFRS byla upravena vyloučením čistých změn reálné hodnoty finančních aktiv oceňovaných reálnou hodnotou proti účtům nákladů a výnosů, odpisů nehmotných aktiv v důsledku fúzí a akvizic, nákladů souvisejících s fúzemi a akvizicemi, nákladů na restrukturalizaci a ostatních nákladů, zisku z přecenění závazku z vypsané prodejní opce a případných odpovídajících dopadů na daň z příjmů.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.